Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Farnborough 2018: wkrótce próby bezzałogowego lotu "morskiego" śmigłowca od Airbusa

FOT. ANDRZEJ HŁADIJ / DEFENCE24.PL
FOT. ANDRZEJ HŁADIJ / DEFENCE24.PL

Podczas trwających targów Farnborough 2018 firma Airbus Helicopters ogłosiła rozpoczęcie bezzałogowych prób w locie wiropłata VSR700.

Wiropłat VSR700 oparty jest konstrukcyjnie na maszynie Hélicoptères Guimbal Cabri G2. Silnik śmigłowca wymieniono na wysokoprężny o mocy 155 KM, by ograniczyć zużycie paliwa. Projekt rozwijany jest wspólnie z francuską Naval Group. Dotychczasowe próby w locie VSR700 odbywały się, ze względów bezpieczeństwa, z udziałem pilota. Pierwszy lot bezzałogowy ma odbyć się w najbliższych dniach.

Kilka miesięcy temu francuski Dyrektoriat ds. Uzbrojenia podpisał z firmą Airbus Helicopters umowę na przeprowadzenie badań pozwalających rozpocząć próby bezzałogowego wiropłata na pokładach okrętów.

Jeszcze wcześniej załogowy Gabri C2 wziął udział w testach morskich, wspierając fregatę obrony przeciwlotniczej francuskiej marynarki wojennej. Przedstawiciele Airbus Helicopters informowali wówczas, że celem prób była ocena osiągów VSR700 w zakresie operacji z pokładów okrętów.

Bezzałogowiec, który zgodnie z planami miałby rozpocząć służbę we francuskiej marynarce w połowie kolejnej dekady, ma móc - w zależności od specyfiki wykonywanego zadania - wykonywać lot przez okres nawet ponad 13 godzin. Masa ładunku to 150 kg. Głównym przeznaczeniem bezzałogowca będzie prowadzenie operacji z pokładów okrętów, między innymi w celu wsparcia śmigłowców załogowych, głównie w działaniach rozpoznawczo-patrolowych, wywiadowczych i obserwacyjnych.

image
FOT. ANDRZEJ HŁADIJ / DEFENCE24.PL

Producent podkreśla, że VSR700 będzie stanowić uzupełnienie wykorzystywanych obecnie śmigłowców załogowych. Jest on na tyle duży, by móc wykonywać misje w wymagających warunkach morskich, a jednocześnie jego wymiary nie oznaczają konieczności rezygnacji z przenoszenia standardowych wiropłatów załogowych.

Na targach pokazywana jest pełnoskalowa makieta bezzałogowca.

image
FOT. ANDRZEJ HŁADIJ / DEFENCE24.PL

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.