Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2024: Polskie moduły uzbrojenia z belgijskimi rakietami

Rakieta Thales FZ275
Rakieta Thales FZ275
Autor. Antoni Walkowski/Defence24.pl

W trakcie targów Eurosatory 2024 Grupa WB podpisała porozumienie w sprawie integracji modułów uzbrojenia ZMU-03/05 z rakietami oferowanymi przez Thales Belgium. Rozwiązanie to może być stosowane między innymi do przeciwdziałania bezzałogowym statkom powietrznym.

Porozumienie zostało podpisane pomiędzy spółkami WB Electronics i AREX wchodzącymi w skład Grupy WB, a Thales Belgium i Thales Polska. Obejmuje ono rozszerzenie możliwości uzbrojenia polskich modułów uzbrojenia ZMU-03/05 o pociski rakietowe Thalesa.

Reklama

Dziś moduły uzbrojenia ZMU-03/05 są najczęściej wyposażane w wielkokalibrowe karabiny maszynowe (z takim uzbrojeniem zintegrowano ZMU-03 z systemem PIAP Hunter), ale mogą przenosić różnego rodzaju uzbrojenie: karabiny maszynowe, granatniki automatyczne oraz armaty automatyczne w kalibrach od 5,56 mm do 40 mm.

Podpisanie porozumienia pomiędzy Thales a Grupą WB
Podpisanie porozumienia pomiędzy Thales a Grupą WB
Autor. Antoni Walkowski/Defence24.pl

Systemy ZMU-03/05 cechuje też modułowa budowa, co ułatwia naprawy i niska masa. Wyposażone są ponadto w podwójne układy stabilizacji (zarówno głowic optoelektronicznych jak i uzbrojenia) i nowoczesne sensory optoelektroniczne. Mogą być montowane na platformach kołowych i gąsienicowych, załogowych i bezzałogowych.

Czytaj też

Wprowadzenie na wyposażenie modułów uzbrojenia Grupy WB rakiet kierowanych i niekierowanych produkcji Thalesa pozwoli na zwalczanie celów na odległościach do 3 km i wysokościach do 2,5 km - zarówno naziemnych i nawodnych, jak i powietrznych, w tym BSP.

Autor. Antoni Walkowski/Defence24.pl

Możliwe jest stosowanie rakiet kierowanych laserowo FZ275, jak i połączenie konstrukcji obecnych rakiet niekierowanych z nową głowicą FZ123, przeznaczoną specjalnie do zwalczania celów w rodzaju dronów.

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. anton1

    Szybkie pytanie dla fachowców , bo nie chce mi sie szukać. Koszt jednej rakiety z Belgii vs. koszt Pirata? Kołowy błąd trafienia Pirata i belgijskiej rakiety. w trakcie naprowadzania? Resztę sami dodajcie w komentarzach!

  2. Seb66

    Już LATA temu państwowe Mesko podpisało aż DWA listy intencyjne na współprodukcję rakiet kierowanych 70mm. I przez LATA ani ten tzw MON, ani żaden minister ON, ani żadna partia rządząca NICZEGO z tym nie zrobiły. MIMO toczącej się już od 2014 wojny na Ukrainie. KOMPLETNIE NIC!!! A Tarnów mógłby robić moduły z tymi rakietami, gdyby MON nie sabotował modernizacji technicznej WP. Bo inaczej nie sposób tego określić! I czego byście nie tknęli - ZAWSZE znajdziecie coś NIEZBĘDNEGO wojsku, co starannie ktoś w MON analizował, weryfikował, badał, sprawdzał czyli.... za wszelką cenę opóźniał i BLOKOWAŁ!! MON i jego pseudo agencje (a przedtem tze Inspektoraty) to antypolski mordor! Change my mind?

  3. RGB

    Brzmi to interesująco.

  4. MiP

    I brawo po 8 latach bycia zaściankiem Europy zaczynamy współpracować z Europą

    1. Franek Dolas

      Czy ktoś zabraniał prywatnym firmom kooperować z firmami zagranicznymi? Totalniacka propaganda nie ma żadnych ograniczeń z logiką na czele.

    2. szczebelek

      Przecież WB to prywatna firma.

    3. Rozczochrany74

      Po 6 miesiącach nowego rządu już nie jesteśmy "zaściankiem" bo mamy tak jak zachód nielegalnych imigrantów demolujących samochody , zaczepiających ludzi i biegających z maczetami po ulicach. Są filmy w internecie. A zaczekaj co będzie dalej. Rozglądając się wokół siebie by być bezpiecznym będziesz mógł być zadowolony ze jesteś częścią tego co nazywasz "postępem".

  5. Essex

    Czy te super moduły uzbrojenia ktos już kupił? nie? może nasz MON? a nie, zapomniałem u nas moduły uzbrojenia to fanaberie.....

  6. Dudley

    A co z naszą kierowaną Hydrą? Ile to już lat powstaje w Mesko, 15? Na jakim jest etapie?

Reklama