Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2018: Precyzyjny Grad i amunicja krążąca z Izraela

Na pierwszym planie amunicja krążąca FirleFly. W tle rakieta 122 mm z modułem EPIC. Fot.: Paweł K. Malicki
Na pierwszym planie amunicja krążąca FirleFly. W tle rakieta 122 mm z modułem EPIC. Fot.: Paweł K. Malicki

Koncern Rafael zaprezentował podczas paryskiej wystawy dwa nowe rozwiązania służące wsparciu sił lądowych. Pierwszą nowością jest moduł naprowadzania EPIC, dzięki któremu rosyjskie rakiety 122 mm stosowane w systemie Grad stają się precyzyjną amunicją trafiającą w cel z dokładnością 3 metrów. Drugą jest lekka amunicja krążąca Firefly przeznaczona dla pododdziałów piechoty i zoptymalizowana do użycia w terenie zurbanizowanym. 

Izraelska precyzja w postsowieckim Gradzie?

Izraelski koncern Rafael prezentuje podczas Eurosatory 2018 moduł EPIC, przekształcający niekierowane rakiety 122 mm systemu BM-21 Grad w amunicję precyzyjną, rażącą cele z dokładnością do 3 metrów. Nazwa systemu pochodzi od skrótu Electro-Optical Precision Integration Kit i dokładnie opisuje jego działanie. System działa w oparciu o przetwarzanie cyfrowe obrazu celu a nie odbity promień lasera czy pozycjonowanie GPS. Przedstawiciele Rafael zapewniają, że jest to skuteczna metoda i zapewnia precyzję na poziomie jednego piksela. Dodatkowy efekt, to zwiększenie zasięgu pocisku nawet o 50%.

image
Rakieta 122mm z modułem naprowadzającym EPIC. Fot.: Paweł K. Malicki

To rozwiązanie może zdobyć dużą popularność, gdyż systemy rakietowe oparte na pociskach kalibru 122 mm są rozpowszechnione na świecie. Są to zarówno różne warianty systemu BM-21 Grad, jak też lokalnie wytwarzane jego modyfikacje, takie jak polski WR-40 Langusta czy czeski RM-70. EPIC w pierwszej kolejności ma trafić na rynek w Europie Wschodniej i Azji, gdzie rakiety 122 mm są często używane i pojawia się znaczne zainteresowanie zwiększeniem ich możliwości. W dalszej perspektywie Rafael planuje opracować bardziej zaawansowane warianty przeznaczone dla pocisków zachodnich.

Mini-Spike z wirnikami

Kolejną nowością jest system amunicji krążącej Firefly. Oficjalnie zaliczany do rodziny Spike, charakteryzuje się całkowicie odmienną konstrukcją, wynikającą z zadań do jakich został opracowany. Nie jest to bowiem kierowany pocisk rakietowy ale wiropłat z dwoma współosiowymi, przeciwbieżnymi wirnikami napędzanymi elektrycznie. Firefly ma masę całkowitą 3 kg i może poruszać się przez około 15 minut z prędkością do 55 km/h. Jego zasięg w terenie otwartym to około 1,5 km a w terenie zurbanizowanym około 500 metrów.

Zestaw Firefly składa się z trzech bezzałogowców i systemu sterowania. Całość opracowano z myślą o pododdziałach piechoty działających w terenie zurbanizowanym, gdzie kierowane pociski rakietowe mogą być trudne w użyciu. System powstał do zwalczania przeciwnika ukrytego za osłoną, w budynku czy za rogiem ulicy i ma przede wszystkim niwelować osłonę jaką daje teren zurbanizowany. Firefly może służyć nie tylko do zwalczania przeciwnika ale również do rozpoznania, gdyż możliwy jest powrót do operatora jeśli głowica bojowa nie zostanie użyta. Przedstawiciele koncernu Rafael przekonują, że użycie tego typu systemu całkowicie zmienia taktykę walki.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.