Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2018: Nowe wcielenie HMMWV

Fot. Paweł K. Malicki
Fot. Paweł K. Malicki

Koncern AM General, będący producentem pojazdów wielozadaniowych rodziny M1000 HMMWV, zaprezentował podczas Eurosatory 2018 najnowsze wcielenie tej maszyny. Nosząca oznaczenie NXT 360 czterokołowa platforma wysokiej mobilności jest dostępna również jako pakiet modernizacyjny dla pojazdów M1151 Enhanced Armament Carrier. NXT 360 wyróżnia się na tle poprzedników lepszym poziomem ochrony, wyższą mocą silnika i poprawionymi zdolnościami terenowymi.

Wizualnie NXT 360 nie różni się w istotny sposób od standardowego M1151 EAC na którym bazuje. Widoczna jest przede wszystkim zmiana zderzaka i jego osłony oraz maski wraz z atrapą silnika, które kryją nową jednostkę napędową o mocy wyższej o 60 KM. Jest to ośmiocylindrowy diesel z turbodoładowaniem typu P400 o mocy 250 KM, w którym po raz pierwszy zastosowano elektroniczny wtrysk paliwa. Moc przekazywana jest przez sześciobiegową skrzynię biegów, która zastąpiła skrzynię czterobiegową.

image
 Fot. Paweł K. Malicki

W pojeździe zastosowano również zmiany w układzie zawieszenia w postaci tak zwanego Long Travel Kit, a przede wszystkim większe opony 335/65 R 22.5 Goodyear G275 MSA. Dzięki temu prześwit podwozia wzrósł o 175 mm. W sumie zmiany w zawieszeniu, transmisji i jednostce napędowej nie tylko podniosły dzielność terenową NXT360 względem M1151, ale przekładają się również na większą o 40 km/h prędkość maksymalną, o 20% lepsze przyspieszenie i 15% spadek zużycia paliwa.

Osiągi wzrosły istotnie, mimo tego, że maksymalna masa pojazdu wzrosła z niespełna 6,4 do 7,1 tony. Umożliwia to nie tylko zwiększenie ładowności, ale również podniesienie poziomu ochrony. Prezentowany pojazd posiadał m. in. maty przeciwodłamkowe, pancerne szyby oraz fotele pochłaniające energię. NXT 360 jest oferowany przez AM General zarówno jako pojazd fabrycznie nowy, jak również w postaci pakietu modernizacyjnego dla wozów M1151.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.