Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2018: Francusko-estoński robot przeciwpancerny

Fot. MBDA
Fot. MBDA

Koncern MBDA wraz z estońska firmą Milrem Robotics pracuje nad samobieżną wyrzutnią pocisków przeciwpancernych MMP przeznaczoną do użycia bojowego przede wszystkim w terenie zurbanizowanym. Projekt obejmuje zastosowanie systemu IMPACT (ang. Integrated MMP Precision Attack Combat Turret) na bezzałogowej platformie gąsienicowej z napędem hybrydowym THeMIS. Umożliwi to skryte podejście do celu i rażenie go z bezpiecznego dystansu.

Podczas paryskiego salonu Eurosatory 2018 koncern MBDA poinformował o pracach mających na celu opracowanie i wdrożenie lekkiego naziemnego systemu bezzałogowego uzbrojonego w pociski kierowane. Celem jest stworzenie rozwiązania o niskiej sygnaturze termicznej, zdolnego do operowania wewnątrz budynków i w innego typu trudnych warunkach, zdolnego skrycie podjeść na odległość skutecznego ognia do celów o szczególnym znaczeniu.

MMP odpalany ze zdalnej platformy pozwoli na bardzo skryte atakowanie celów z dystansu większego niż zasięg ognia przeciwnika, zza osłony i wewnątrz budynków podczas walki w terenie zabudowany. Wyrzutnia MMP zainstalowana na bezzałogowym pojeździe zapewnia również zdolności ISTAR (Intelligence, Surveillance, Target Acquisition, & Reconnaissance) i poprzez bezpośrednią integrację z siecią C4I może dostarczać dane w czasie rzeczywistym do plutonu i dalej.

Płk (ret.) Francis Bordachar, doradca wojskowy MBDA 

Rozwój systemu powinien przebiegać stosunkowo szybko, gdyż jego podstawę stanowią dwa dopracowane, działające już systemy. Element nośny stanowi bezzałogowy, modułowy system bezzałogowy THeMIS firmy Milrem. Pojazd przeszedł wiele testów terenowych i był już wykorzystywany podczas ćwiczeń wojskowych. Firma Milrem współpracuje z takimi koncernami jak Raytheon czy Nexter, które stosują THeMIS jako nośnik swoich systemów.

THeMIS to zdalnie sterowana platforma gąsienicowa o nośności 750 kg napędzana systemem hybrydowym złożonym z silników diesla i elektrycznych. Całość napedu i sterowanie znajduje się w modułach bocznych, wewnątrz gąsienic które obiegają całość dookoła. Pojazd może działać do 10 godzin, w tym około 90 minut w trybie „cichym”, gdy wykorzystuje tylko napęd elektryczny. Prędkość maksymalna to około 35 km/h a zasięg zależy od zastosowanego systemu sterowania.

Uzbrojenie pojazdu THeMIS w tej wersji stanowi zdalnie sterowany moduł uzbrojenia IMPACT (ang. Integrated MMP Precision Attack Combat Turret) o masie 250 kg, uzbrojony w karabin maszynowy oraz dwa pociski rakietowe MMP (fr. Missile Moyenne Portée). Zarówno moduł IMPACT jak i pocisk były po raz pierwszy prezentowane podczas Eurosatory 2016.

MMP mają zastąpić wykorzystywane obecnie przez francuskie siły zbrojne pociski Milan, Javelin, częściowo HOT i Eryx. Wyposażone są w wielozadaniowe, tandemowe głowice kumulacyjne o przebijalności 1000 mm RHA. Mogą prowadzić ogień w kilku trybach - z widocznością celu z samonaprowadzaniem lub korekcją man-in-the-loop za pomocą światłowodu oraz do obiektów, które nie są widoczne. W tym ostatnim przypadku cel jest namierzany w trakcie lotu pocisku. Rakieta posiada dwusystemową głowicę naprowadzającą, z niechłodzoną kamerą termowizyjną oraz telewizyjną. Masa pocisku MMP to 15 kg a zasięg wynosi do 4 km.

Połączenie rakiet nowej generacji z platformą bezzałogową nie jest nowym pomysłem, takim uzbrojeniem dysponuje chociażby rosyjski Uran-9. Jednak większość tego typu rozwiazań jest stosunkowo ciężka i skomplikowana w obsłudze. Projekt MBDA i Milrem ma natomiast zastąpić przenośne wyrzutnie w pododdziałach wsparcia, zapewniając nie tylko wyższą mobilność ale też możliwość prowadzenia ognia bez wystawiania na ostrzał żołnierzy obsługujących wyrzutnię. Platforma THeMIS od początku była projektowana jako pojazd towarzyszący piechocie nie tylko jako nośnik systemów uzbrojenia ale również platforma transportowa.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.