Przemysł Zbrojeniowy

fot. ECA Group

Euronaval 2016: ECA nagrodzona za dron IT180 [WIDEO]

Francuska grupa przemysłowa ECA została wyróżniona na międzynarodowym salonie przemysłu obronnego Euronaval 2016 w Paryżu nagrodą innowacyjności (Euronaval Trophie) za zastosowanie bezzałogowego aparatu latającego IT180 w systemie pomiaru pól magnetycznych okrętów STERNA.

Reklama

Nagroda wręczona przez francuskiego ministra obrony Jean-Yves Le Drian ma być dowodem uznania za pomysł podwieszenia specjalnego sensora magnetycznego pod bezzałogowym pionowzlotem IT180 w celu pomiaru z powietrza pól magnetycznych jednostek pływających.

Prace nad systemem STERNA były prowadzone przez grupę ECA oraz Szkołę i Obserwatorium Nauki o Ziemi l’EOST (Ecole et Observatoire des Sciences de la Terre), które współdziałają nad zastosowaniem szeroko pojętego „magnetyzmu” w dziedzinach morskich.

Duże znaczenie w systemie mają w tym przypadku niewielkie rozmiary produkowanego przez grupę ECA bezzałogowego pionowzlotu IT180, który może być zabierany nawet przez niewielkie jednostki pływające. Jego konstrukcja pozwala dodatkowo na działanie nawet w czasie silnych wiatrów. Cały system jest łatwy do transportu, ponieważ mieści się wraz z wyposażeniem w standardowym kontenerze.

Daje to możliwość częstego weryfikowania sygnatury magnetycznej jednostek pływających i szybkiego reagowania, jeżeli wyniki pomiarów byłyby nieprawidłowe. Według Francuzów taki pomiar jest bardzo ważny, ponieważ „pozwala dostosować systemy kompensacyjne na okrętach, tak aby zmniejszyć ich pole magnetyczne do najniższych z możliwych wartości”. Zwiększa to bezpieczeństwo okrętów i pozwala na realizowania tych operacji nawet jeżeli jednostki pływające działają z daleka od stacjonarnych lub mobilnych stacji demagnetyzacyjnych.

System STERNA jest o tyle wszechstronny, że można go również wykorzystywać w działaniach przeciwminowych. W ten sposób jednostki pływające mogą się zabezpieczyć przed minami dryfującymi, które często występują daleko od regionów oznaczonych jako zagrożone minowo.

Wykorzystanie bezzałogowca IT180 w systemie STERNA nie wyklucza jego zastosowania w innych zadaniach związanych z działaniami na morzu. Po wymianie sensorów można nim bowiem również:

  • prowadzić działania patrolowe - zwiększając akwen kontrolowany przez daną jednostkę pływającą;
  • poszukiwać min dryfujących;
  • kalibrować okrętowe stacje radiolokacyjne;
  • zwiększać zasięg systemów łączności UKF (poprzez retranslację);
  • pozyskiwać dane od bezzałogowych pojazdów podwodnych działających w dużej odległości od okrętu (system DRONECOM);
  • prowadzić rozpoznanie nad lądem w rejonie przybrzeżnym.

Nagrody Euronaval Trophies są rozdawane w trzech kategoriach:

  • „drony, roboty i systemy autonomiczne” - zwycięzcą została francuska grupa przemysłowa ECA;
  • „konstrukcje okrętowe – okręt przyszłości” - zwycięzcą została niemiecka firma VOITH TURBO za koncepcję VOITH LINEAR JET;
  • “cyfrowa i wirtualna symulacja – zwycięzcą została amerykańska firma SBS Interactive.
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Zbigniew Adamski

    ECA Group również posiada w swojej ofercie przenośny System pomiarowy pól fizycznych okrętów z wykorzystaniem sensorów rozstawianych przez płetwonurków. Pola akustycznego, elektrycznego i magnetycznego. Prezentacja z Targów tego systemu będzie niedługo dostępna na stronie ECA.