Przemysł Zbrojeniowy
Estonia na czele europejskiego projektu. Powstanie półautonomiczny okręt
Przez najbliższe cztery lata Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych (ECDI) i Baltic WorkBoats będą przewodniczyć ogólnoeuropejskiemu projektowi współpracy obronnej, mającemu na celu opracowanie prototypu półautonomicznego, modułowego okrętu/platformy przeznaczonego dla flot europejskich.
Inicjatywa EUROGUARD (European Goal-based Multi-mission Autonomous Naval Reference Platform Development), to jeden z największych transnarodowych projektów rozwoju i innowacji finansowanych przez Europejski Fundusz Obrony. Projekt, kosztujący 95 milionów euro, będzie finansowany w kwocie 30 milionów euro przez same kraje członkowskie i przedsiębiorstwa. Obecnie są w niego zaangażowane 23 firmy i instytucje badawcze z dziesięciu krajów Unii Europejskiej. Konsorcjum przemysłowe jest prowadzone przez Baltic WorkBoats, a współpracę państw członkowskich koordynuje ECDI.
Czytaj też
„Naszym wspólnym celem jest rozwijanie technologii budowy okrętów i tworzenie uniwersalnej platformy, którą można modularnie dostosować do różnych misji” - powiedział Ats Janno, kierownik biura projektowego ECDI. „Powierzenie Estonii wiodącej roli w tak synergicznym projekcie europejskiego przemysłu obronnego dowodzi pozycji Estonii na czele innowacji.”
Czteroletni projekt, rozpoczęty w styczniu, składa się z trzech faz: opracowanie nowej architektury jednostki pływającej (GENSA), stworzenie i przetestowanie fizycznego prototypu do końca 2027 roku oraz opracowanie danych skoncentrowanej architektury autonomicznego okrętu.
„Prototyp z pewnością będzie wymagał dalszego rozwoju, ale im bliżej będziemy osiągnięcia konkurencyjnego i kompleksowego wyniku pod względem militarnym, technicznym i ekonomicznym, tym bardziej realny będzie ten projekt” - dodał Janno. „To istotny krok w kierunku przyszłości flot wojennych.”
Czytaj też
Europejski Fundusz Obrony (EDF) został utworzony w Unii Europejskiej w celu wspierania badań, rozwoju i innowacji związanych z obronnością, aby poprawić konkurencyjność europejskiego przemysłu obronnego i zwiększyć współpracę między firmami a instytucjami badawczymi w sektorze obronnym.
LMed
Biorąc pod uwagę położenie Polski i pomijając oczywiście ambicje narodowe sięgające dowolnego oceanu, wyrażnie widać, że trzeba się spieszyć (sorry) z tymi Miecznikami, bo mogą one stracić w krótkim czasie sens wszelki. wobec rozwoju takich i podobnych okręcików i latadelek również a także rakiet wszędobylskich.
Chyżwar
Idź do Amerykanów i powiedz im, żeby zrezygnowali z Burków. Idź do Niemców i powiedz im, żeby zrezygnowali z F126. Potem idź do Francuzów i powiedz im, żeby zrezygnowali z FREMMów. Na koniec idź do Japończyków i powiedz im, żeby zrezygnowali z Maya. Ciekawe czy posłuchają?
DDR
Nad jednym modelem okręcika będą pracować 23 firmy i instytuty badawcze ot i cała europka:))
Dudley
Zapewne nasz sposób jest lepszy, " my potrafimy lepiej i nie potrzebujemy żadnej pomocy" . Tylko ze nasze komuchowate instytuty ciągle raczkują w tej dziedzinie, a opracowane pod przewodnictwem Estonii roboty są kupowane przez różne armie świata. Jakim geniuszem trzeba być, by krytykować opracowanie skomplikowanego urządzenia za pieniądze z UE i w szerokiej współpracy, bo problemy które trzeba rozwiązać, i problemy do opracowania są z różnych dziedzin. Dzięki takim geniuszom, nie uczestniczymy praktycznie w żadnych wspólnych programach zbrojeniowychyba UE i NATO.
Essex
Przynajmniej cos robią a ty oprocz wylewania zali na forum z kanapy cos potrafisz?????
Pucin:)
@Dudley - pod przewodnictwem PIAP Łukasiewicz również!!!! - roboty specjalne/saperskie/policyjne - PIAP IBIS. oraz ostatni niezły PIAP HUNTeR - pewnie nie wejdzie w WP bo za biedna na takie cacka ale na eksport pójdzie jak nic!!!! :)