Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Duńskie fregaty z pociskami SM-2 Block IIIA

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Amerykański Departament Stanu wydał wstępną zgodę na sprzedaż Danii 46 pocisków przeciwlotniczych SM-2 Block IIIA. Szacowana wartość transakcji wynosi 152 mln USD.

Rząd duński zwrócił się do rządu Stanów Zjednoczonych z propozycją kupna pocisków rakietowych SM-2 Block IIIA w ramach programu Foreign Military Sale. Duńczycy chcą kupić do 46 pocisków SM-2 Block IIIA w wersji przeznaczonej do odpalania z wyrzutni pionowych (VLS) RIM 066M-03-BK IIIA, dwa szkoleniowe pociski SM-2 Block IIIA wraz z wyposażeniem dodatkowym, kontenery startowe Mk 13 Mod 0, antenę dookólną, głowice ćwiczebne. Umowa ma również objąć wyposażenie dodatkowe, w tym podręczniki szkoleniowe, dokumentację techniczną, usługi szkoleniowe, inżynieryjne i logistyczne. Wartość całego pakietu szacowana jest na 152 mln USD. Kupowane wyrzutnie zostaną zamontowane na pokładach trzech duńskich okrętów - fregat typu Iver Huitfeldt.

Zdaniem Departamentu Stanu sprzedaż uzbrojenia tego rodzaju Danii jest korzystna dla USA, stanowi realizację celów polityki państwa poprzez pomoc sojusznikowi z NATO. Departament Stanu podkreśla, że nowe uzbrojenie duńskich okrętów będzie stanowić znaczące wzmocnienie zdolności obronnych krytycznego dla komunikacji i transportu obszaru powietrznego i morskiego Europy Północnej. Marynarka duńska, zdaniem Departamentu, nie napotka żadnych trudności związanych z implementacją kupowanego uzbrojenia, a sama transakcja nie naruszy równowagi wojskowej w regionie.

Głównym wykonawcą zamówienia będą zakłady koncernu Raytheon w Tucson w Arizonie i w Camden w Arkansas, część prac wykonana ma zostać w zakładach BAE w Minneapolis w stanie Minnesota i w Aberdeen w Dakocie Południowej. Transakcja nie jest związana z offsetem, nie będzie też wymagana obecność na miejscu personelu amerykańskiego.

Reklama
Reklama

Komentarze (13)

  1. BŁAŻEJ

    CO RUSKI WPIEPRZAJĄ SIĘ JAK DANIA MA SPRZEDAWAĆ FREGATY Z UZBROJENIEM CZ BEZ A ONI SIĘ PYTAJĄ CZY MOGĄ ROBIĆ RAKIETY NIE BO MAJĄ WSZYSTKICH I WSZYSTKO W DUPIE KAŻDY MA PRAWO ZARABIAĆ RUSEK MA TYLE RAKIET NIECH LEPIEJ ZADBA O ŻYCIE LUDZI NA WSI A NIE TYLKO RAKIETY RAKIETY......................

  2. Nikt

    Mówisz o maks dwóch naprowadzanych, ale sprecyzuj że w fazie terminalnej, w środku lecą na GPS/INS i są tylko korygowane przez radar gdy trzeba, w Adelajdach jak już większym problemem jest Mk13

  3. Davien

    Panie rolad więcej nie wystzrela ale i tak muszą stzrelac partiami bo w fazie końcowej APAR naprowadza jedynie 16 rakiet Panie nikt pociski SM-2MR są naprowadzane półaktywnie wiec cele musza byc podświetlone przez radar stale by przekazywac dane do pocisków, a nie tylko w fazie końcowej. Inaczej naprowadzane sa jedynie SM-6 ale to znacznie nowoczesniejsze pociski.

  4. rolad

    @nikt to oczywiste ale co z tego ? system kierowania ogniem musi śledzić radiolokacyjnie wszystkie efektory i cele korygować poprawkami, jak zwalczac cele pozahoryzontalnie to nie jest SM6. @davien 4xMk41 x 8 cell czyli 32 SM2 na duńskich fregatach. teoretycznie wiecej nie wystrzela tak wiec ograniczenia znikaja

  5. -CB-

    Większość popularnych źródeł podaje, że rakiety SM-2 już mają (stąd mój pierwszy wpis), albo tego do końca w ogóle nie precyzuje. Jak dobrze poszperać to okazuje się, że jednak ich od razu nie kupili i zamontowali tylko wyrzutnie VLS. Starania o ich pozyskanie rozpoczęli w listopadzie 2016 roku i teraz najwidoczniej finalizują. A kupić chcieli dokładnie RIM-66M-2 SM-2MR Block IIIA

  6. Nikt

    @rolad poczytaj o naprowadzaniu SM-2MR, radar jest tylko w fazie terminalnej

  7. Davien

    Rolad, wersja RIM-66M-2 to pociski SM-2MR block IIIA przeznaczone dla okretów europejskich nie wyposażonych w system AEGIS. Wszystkie RIM-66 block IIIB sa wyposażone w głowice IR oprócz półaktywnej. Natomiast pociski block IIIA maja jedynie naprowadzanie półaktywne. APAR naraz może naprowadzać 32 pociski z czego 16 w fazie końcowej wiec jak widac ma ograniczenie.

  8. rolad

    @CB rakiety są w kontenerach często hermetycznych a kontenery w wyrzutniach. W Mk41 są komory a w jednej może być w nich kilka kontenerów np 4 kontenery z ESSM, 1 z SM2 itp

  9. rolad

    Będą je odpalać z Mk41 nie jak nasze \"złomki\" z Mk13. Co prawda to wersja Block 3A ale z dziwnym oznaczeniem RIM-66M-3 czyli mod 3 ale to chyba wersja bez seekera IR bo IR to RIM-66M-5 Block 3B. Natomiast duńskie fregaty mają radary APAR tak więc nie ma ograniczeń w ilości naprowadzanych rakiet a nie jak Adelaida maks. 2 na raz i to w porywach.

  10. rolad

    Będą je odpalać z Mk41 nie jak nasze \"złomki\" z Mk13. Co prawda to wersja Block 3A ale z dziwnym oznaczeniem RIM-66M-3 czyli mod 3 ale to chyba wersja bez seekera IR bo IR to RIM-66M-5 Block 3B. Natomiast duńskie fregaty mają radary APAR tak więc nie ma ograniczeń w ilości naprowadzanych rakiet a nie jak Adelaida maks. 2 na raz i to w porywach.

  11. Davien

    CB, kupuja rakiety a co do kontenerów startowych Mk 13 to na pewno nie będą montowac dodatkowych tylko pewnie wymienią stare bo moga nie pasowac do pocisków RiM-66 w wersji M-2 a te własnie kupuja.

  12. -CB-

    Czyli je dozbroją instalując dodatkowe kontenery? Bo wyrzutnie Mk 41 i 56 mają od początku, tak samo jak rakiety SM-2, wiec nie wiem co tam \"montować\".

  13. adams

    Fajnie tak się czyta jak zbroją się Marynarki Wojenne na świecie ale to my jesteśmy potęgą bo będziemy budować ratowniki i holowniki,nikt na morzu nam nie podskoczy :)