Przemysł Zbrojeniowy
DSEI 2023: Pilica po niemiecku już na Ukrainie?
Na DSEI 2023 koncern Rheinmetall zaprezentował system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu Skynex. W kilku źródłach pojawiła się informacja, że zestawy te wkrótce zostaną przekazane na Ukrainę.
Skynex to system obrony powietrznej opracowany przez niemiecką spółkę Rheinmetall Air Defence. Zadebiutował na paryskich targach Eurosatory 2016. Jego zadaniem jest eliminacja środków napadu powietrznego w odległości do 4 km. Może funkcjonować w trybie stacjonarnym (po zdjęciu z nośnika w postaci ciężarówki RMMV HX), ale także samobieżnym. To zwiększa jego elastyczność w stosunku do rozwiązań poprzedniej generacji, jak choćby Mantis, również dzieło Rheinmetall.
Dostawy dwóch systemów Skynex zapowiedziano w ramach niemieckiego wsparcia militarnego na rzecz Ukrainy. Według nieoficjalnych informacji jeden z nich miał już trafić do naszego wschodniego sąsiada. Każdy system składa się z czterech modułów wieżowych Skyranger z armatą automatyczną Oerlikon Revolver Gun Mk3 kal. 35 mm, które uzupełnia system dowodzenia i kontroli z głowicą optoelektroniczną Skymaster oraz trójwymiarowa stacja radiolokacyjna X-TAR3D. Oprócz samego systemu do użytkownika dostarczone zostaną także samochody ciężarowe RMMV HX. Wartość kontraktu miała wynieść około 182 mln euro.
Czytaj też
At the DSEI 2023, Rheinmetall also presented a Revolver Gun Mk3 mounted on a HX truck. Up to four of these “shooters” are part of a Skynex air defence system, of which Germany will deliver two this year to #Ukraine – worth about 182 million euros (+12 million euros for trucks)! pic.twitter.com/A07Lmc6UlG
— deaidua.org 🇩🇪🤝🇺🇦 (@deaidua) October 1, 2023
Armata o szybkostrzelności teoretycznej 1050 strzałów na minutę może skutecznie zwalczać szerokie spektrum celów. Z kolei radar jest zdolny do wykrywania środków napadu powietrznego w odległości od 25 do 55 km (w zależności od celu). Dzięki temu system może skutecznie zwalczać niewielkie obiekty w zadaniach C-RAM (w tym drony, pociski manewrujące czy pociski moździerzowe), zapewniając kompleksową obronę powietrzną bardzo krótkiego zasięgu. Ponadto, Skynex umożliwia integrację radiolokatorów różnych producentów. Posiada modułową architekturę, dzięki której można doń wpiąć różne środki obrony przeciwlotniczej, np. te pochodzące z rodzin Skyshield i Skyguard.
Solfernus
Kto w PL produkuje 35, bo chyba nie ZMT Tarnów?
Był czas_3 dekady
Na armaty 35 mm posiada licencję Huta Stalowa Wola
Był czas_3 dekady
Taką wieżę powinna mieć nasza HYDRA 35mm. Zapewnia ona ochronę podzespołów p5rzed wszelkimi szkodliwymi czynnikami. W obecnej postaci HYDRA wygląda na niedopracowaną. Nośniki już produkujemy a więc połowa sukcesu jest!
michmu
pilica? raczej Noteć lub Sona
KAR
Niemcy skopiowali naszego Jelcza... :)
Olender
Mam nadzieje, że w końcu wyprodukujemy kilkadziesiąt AG-35 na Jelczu, bo taka armata z amunicją programowalną jest zdecydowanie tańsza od strzelania Piorunami do Shahed-ów a z drugiej strony idealnie by się sprawdzało do osłon mostów, wezłów logistycznych przed rakietami manewrującymi czy dronami. Choć szczerze mówiąc w mojej ocenie zasięg jest mały i armatę zmienił bym na 57mm z amunicją programowalną i wtedy w promieniu 10kmm będąc w systemie IBCS mam ogarnięte całe województwo przy kilkunastu środkach rażenia ;). Oczywiście każda z takich armat musi być wyposażona w system zwalczania/wykrywania dronów (samoobrony) co najmniej na odległość 1km od siebie
Wuc Naczelny
@Olender, nic byś nie zmienił, w naszym kraju nigdy nei było produkcji natowskiej 57mm, nei ma dużo tego zapasów, nie potrafią nasi takich armat projektować, pocsik do 57mm jest ok 10 razy droższy od 35mm, ogólnie guzik wiesz i się wypowiadasz.
Jan24
Nic nie przekażą, tylko gadają i chwalą się ile to nie pomogli. Naiwni ukraińcy wierzą w bajki.