Przemysł Zbrojeniowy
Drony Watchkeeper dla ONZ?
Organizacja Narodów Zjednoczonych wybrała koncern Thales do czteroletniego wsparcia przez BSL Watchkeeper misji stabilizacyjnej w Mali (MINUSMA – ang. United Nations Multidimensional Integrated Stabilization Mission in Mali) - wynika z doniesień agencyjnych. Wartość czteroletniej umowy szacowana jest na 62 mln dolarów.
Jak podaje dziennik LeFigaro, bezzałogowce Watchkeeper trafią w czerwcu do północego Mali, aby wspierać działania misji stabilizacyjnej ONZ MINUSMA. Ich zadaniem będzie wykrywanie i śledzenie przemieszczających się oddziałów bojowników i konwojów z zaopatrzeniem oraz rozpoznanie terenu po którym będą poruszać się siły ONZ.
Czytaj też: Watchkeeper w cywilnej przestrzeni powietrznej wraz z maszynami załogowymi
Źródła francuskiego dziennika nie podały wprost nazwy Watchkeeper, jednak informują o wyborze „jednej z francuskich firm”. W tym zakresie mogły być rozpatrywane jedynie oferty Sagem z maszyną Patroller, zamówioną przez francuskie siły zbrojne, oraz Thales dostarczający brytyjskiej armii bezzałogowce Watchkeeper.
Jednak jak podaje agencja AFP, ONZ na dostawcę usługi wsparcia eksploatacji bezzałogowców podczas działań misji stabilizacyjnej w Mali wybrało właśnie koncern Thales. Trudno spodziewać się, że firma będzie obsługiwać dla MINUSMA bezzałogowce proponowane przez konkurencję, dlatego najprawdopodobniej wybrano systemy Watchkeeper. Firma Thales dotąd odmawia komentarzy na ten temat. Brak jest też oficjalnego potwierdzenia ze strony ONZ.
Czytaj też: DSEI 2015: Watchkeeper X – eksportowy wariant dla Polski
BSL typu Watchkeeper może pozostawać w powietrzu do 20 godzin, operując na pułapie do 4800 metrów w każdych warunkach pogodowych. Płatowiec dostosowany jest do użycia zarówno nad lądem, jak i morzem. Autonomiczny system sterowania wymaga od operatora wyznaczenia jedynie punktów docelowych na trasie. Maszyna samodzielnie wykonuje nie tylko loty, ale też start i lądowanie.
W standardowej konfiguracji, stosowanej przez armię brytyjską, na wyposażeniu drona znajdują się radar SAR typu I-Master oraz głowica optoelektroniczna firmy Thales, działająca zarówno w świetle widzialnym, jak i w zakresie podczerwieni, wyposażona w laserowy znacznik celów. System bezzałogowy oparty o rozwiązania Watchkeepera jest oferowany Polsce w ramach programu bezzałogowców taktycznych Gryf, w ramach wspólnej propozycji WB Electronics i Thales.