Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Decyzja o MSPO wstrzymana do drugiej połowy lipca [AKUALIZACJA]

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Zarządy Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. i Targów Kielce prowadzą rozmowy o udziale partnera strategicznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w jego tegorocznej edycji. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju, a priorytetem w tym przypadku jest bezpieczeństwo. Ostateczna decyzja w sprawie udziału PGZ a tym samym organizacji targów została wstrzymana do drugiej połowy lipca.

Przypomnijmy, że PGZ rozważała wycofanie z udziału w MSPO z powodu epidemii koronawirusa o czym poinformowała pod koniec maja. Po trwających kilka tygodni negocjacjach, w których udział brał również wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, między PGZ i Targami Kielce strony doszły do porozumienia.

Wspólne oświadczenie w sprawie organizacji imprezy wydały także w czwartek PGZ i Targi Kielce. Wynika z niego, że PGZ jest gotowe do wzięcia udziału w MSPO, warunkiem jest jednak rozwój sytuacji epidemicznej w kraju. Stąd ostateczna decyzja zostanie podjęta dopiero w drugiej połowie lipca.

Jednocześnie zaznaczone zostało, że udział PGZ może być ograniczony, o ile sytuacja pandemiczna pozwoli na taki udział z uwzględnieniem wszystkich wymogów bezpieczeństwa. Zarząd PGZ wielokrotnie podkreślał, że najważniejsze obecnie jest bezpieczeństwo pracowników Grupy oraz osób odwiedzających targi.

Informujemy, że treść oświadczenia przekazana do Mediów przez Polską Grupę Zbrojeniową nie została uzgodniona z Zarządem Targów Kielce. Na spotkaniu 18 czerwca 2020 roku prezesa Targów Kielce Andrzeja Mochonia z prezesem Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Andrzejem Kensbokiem ustalono jak poniżej: Zarządy Targów Kielce i Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. ustaliły, że decyzja związana z rezygnacją z udziału Partnera Strategicznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w tegorocznej edycji MSPO zostaje zawieszona. W drugiej połowie lipca Partnerzy podejmą stosowne kroki w zależności od aktualnej sytuacji pandemicznej. W przypadku, o ile sytuacja na to pozwoli, MSPO odbędzie się w zaplanowanym terminie 8-11.09.2020. Jeśli sytuacja pandemiczna pogorszy się MSPO 2020 zostanie odwołane. W spotkaniu udział wziął poseł Ziemi Świętokrzyskiej, wiceminister Spraw Zagranicznych dr Piotr Wawrzyk.

Oświadczenie Targów Kielce

MSPO jest trzecią co do wielkości wystawą branży obronnej w Europie, po Londynie i Paryżu. Partnerem strategicznym wydarzenia jest PGZ, które zgodnie trzyletnią umową zobowiązało się do udziału w imprezie do 2021 roku. Polska Grupa Zbrojeniowa jest też jednym z największych wystawców podczas targów. Andrzej Mochoń, prezes kieleckiego ośrodka wystawienniczego informował, że jeśli PGZ nie weźmie udziału w wydarzeniu, MSPO się nie odbędzie.

XXVIII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2020 zaplanowana jest w dniach od 8 do 11 września.

MM/PAP

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. wie-dźmin

    MSPO powinno odbywać się maks. co 2 lata. PGZ nie ma nowych wyrobów, pokazuje co rok to co poprzednio. Efekty eksportowe mizerne, a po to się organizuje targi by chwalić się i sprzedawać polski sprzęt. Jest kryzys na świecie, oszczędzajmy środowisko, energię, kasę a zwykli ludzie niech nie oglądają narzędzi do zabijania.

    1. IRYDION

      PGZ w tym roku ma czym się pochwalić vide strzelanie w Ustce rakietą 9m33PL gdzie był testowany UWSR

    2. BUBA

      No pewnie bo od kilku lat chwala sie makieta Borsuka i nic nowego.... ciekawe ile juz pieniedzy poszlo na niego ... naszych pieniedzy ....

    3. dim

      Targi kosztują. Więc na targach wystawia się wyroby gotowe do produkcji. A nie cząstkowe wyniki eksperymentu, gdy do wyrobu gotowego, choćby i tylko prototypu, jest jeszcze bardzo daleko. Na pewno lata, nie miesiące.

  2. dim

    Targi techniczne to bardzo ważne spotkanie dla profesjonalistów. Potrzebna jest taka formuła zastępcza, by ta funkcja targów zbytnio nie ucierpiała. Ale targi to także gigantyczny wydatek czysto prestiżowy i propaganda polityczna, nikomu niczego praktycznego nie przynoszące, prócz wzrostu cen towarów. Zwłaszcza w branży i państwie, gdzie wszystkie prawie zakupy decydują się ściśle pozarynkowo, wpływami. A jeszcze nie wiem czy w Polsce, czy może na innym kontynencie ?

  3. Uczestnik od początku

    Chyba nie było innego wyjścia, ale miejmy świadomość, że tak późne podjęcie decyzji o MSPO 2020 oznacza iż obecność wielu zagranicznych wystawców będzie raczej symboliczna - logistyczne zorganizowanie udziału w Salonie wymaga długich miesięcy. Tak, czy inaczej - trzymam kciuki za tę imprezę, niezmiernie ważną dla obronności Polski.

Reklama