Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Cztery oferty nowych karabinków dla Estonii. Dalsza walka bez MSBS-a

Żołnierz estoński uzbrojony w karabinek Galil. Fot. MO Estonii
Żołnierz estoński uzbrojony w karabinek Galil. Fot. MO Estonii

W estońskim przetargu na broń podstawową dla sił zbrojnych i służb mundurowych oferty złożyły cztery spośród dziewięciu zakwalifikowanych firm: Heckler & Koch, Sig Sauer, Lewis Machine & Tool Company i Patriot Ordnance Factory. Walka toczy się o dostawę 11 tys. karabinków 5,56 mm i karabinów 7,62 mm do roku 2021 i kolejnych 18 tys. w następnych trzech latach. Łączna wartość to nawet 75 mln euro.

O złożeniu czterech ofert poinformowało 31 stycznia Estońskie Centrum Inwestycji w Obronność (ECDI). Maja one zostać ocenione pod względem wypełniania wymagań technicznych oraz wstępnej oferty cenowej. Ma to umożliwić podpisanie w drugiej połowie roku umowy, dotyczącej karabinków, które mają zunifikować uzbrojenie stosowane w obu brygadach piechoty estońskich sił zbrojnych. W drugim rzucie broń ma trafić do Ministerstwa Sprawiedliwości, Policji i Straży Granicznej.

Co ciekawe, z oświadczenia ECDI wynika, że pięciu spośród dziewięciu oferentów którzy zostali zakwalifikowani w postępowaniu nie złożyło ostatecznych ofert. Był to Colt Canada Corporation, Ceska Zbrojovka, Israel Weapon Industries Ltd, Fabryka Broni "Łucznik" oraz startujące ze wspólną ofertą Beretta i Sako.

Jak wynika z informacji nieoficjalnie uzyskanych przez autora, wycofanie się Fabryki Broni „Łucznik” z postępowania było spowodowane niemożliwością spełnienia ujawnionych w drugim etapie postępowania wymagań technicznych i terminów czasowych. Decydującym było m. in. wyznaczenie terminu dostawy docelowych (a więc seryjnych) egzemplarzy testowych broni w wersji na amunicję 7.62 x 51 mm. Jak wiadomo karabin MSBS-762N istnieje dziś jedynie w postaci sześciu prototypów. Wdrożenie karabinka Grot w tym kalibrze przewidywane jest na drugą połowę 2018 roku. Tymczasem zgodnie z wymogami strony estońskiej broń powinna znajdować się już w produkcji seryjnej.

Kolejną przeszkodą, prawdopodobnie powodująca wycofanie się również pięciu innych oferentów, którzy nie zgłosili się do dalszego etapu, było ujawnienie bardzo specyficznych wymagań dotyczących instalacji konkretnych typów wyposażenia i oporządzenia dodatkowego, takich jak np. bagnety.

Co ciekawe, nie są to wymagania związane z wykorzystaniem oporządzenia wykorzystywanego obecnie w siłach zbrojnych Estonii. Wskazuje na to brak oferty również ze strony Israel Weapon Industries Ltd, producenta używanych obecnie przez siły zbrojne tego kraju karabinków Galil kalibru 5,56mm. Wymagania Estońskiego Centrum Inwestycji w Obronność (ECDI) mocno zawężają grono potencjalnych oferentów.

Reklama

Komentarze (14)

 1. Zbys

  Polski Przemysl Zbrojeniowy - to zart. Sa sny, wiele obietnic , wspaniale plany, wielkie pensje i olbrzymie bonusy. A jak przychodzi prawdziwy (i maly) klient to przemyslu nagle nie ma, nigdy nie bylo i narazie nie bedzie. Tragedie same graja w tym teatrzyku ...

  1. gogo

   Zbys - czytaj ze zrozumienie i przestań już w kółko.... rozumiesz że nie ma jeszczy gotowych do produkcji wersji 7.62 x 51 mm

  2. SŁAWEK

   Zgadzam się z tą opinią

  3. SLAW69

   Przemysł był, ale się zmył. FB dopiero kupuje maszyny. Co do pensji to raczy pan szanowny sobie kpić, chyba, że chodzi wyłącznie o prezesów. To natomiast przekłada się na poziom fachowców na hali. Dla przykładu proszę sprawdzić ile czasu jest na rynku BREN, jak promuje go CZ, w ilu przetargach brał udział i ilu ma kupców. MSBS dopiero niestety zaczyna.

 2. Beryl

  A Beryl nie pasował ?

  1. MadMax

   A ma wersję 7,62x51?

  2. wuwuzela

   Tak, ma. I jest to przebój eksportowy na rynkach Afryki... kilka tysięcy kupione w samej tylko Nigerii.

  3. Mamako

   Jesteś pewien, że nie pomyliłeś 7,62x51mm z 7,62x39mm? To ostatnie jest faktycznie towarem eksportowym FB do Nigerii, ale o Berylu w wersji 7,62x51mm NATO nie słyszałem...

 3. WBM

  FB żyje jeszcze w \"komunie\", żyją TYLKO z zamówień rządowych, jak mają coś nowego wprowadzić na rynek, to trwa dekadę albo dwie, zdolności produkcyjne jak w manufakturze, cieszy tylko, że jeszcze żyją.

  1. SŁAWEK

   Racja , i należy dodać że brak odważnych żeby o tym mówić

 4. Dave

  Śmieszne że kraj z taką przeszłością wojenna nie potrafi nic samemu zaprojektować. Polskie czołgi tylko w grze komputerowej...

  1. Zbys

   To byly czolgi SOWIECKIE ! Polskie to byly Syrenka i Tarpan.

  2. wuwuzela

   Czytaj żesz ze zrozumieniem. Problemem nie jest projekt, nie jest nawet broń bo ona już istnieje jako prototyp. Problem jest w tym, że klient domaga się, by była ona w produkcji seryjnej, a model 7,62x51 jeszcze w produkcji seryjnej nie jest bo nie ma na niego klienta, zaś w Polsce konkuruje z podobną bronią zaprojektowaną w Tarnowie.

 5. Gili

  Jasne... Łucznik nie winny tylko zamawiający. Może wymagania odnośnie broni były barierą nie do pokonania... prawdę piszmy

  1. Qba

   Bo przecież optyka i bagnet to bariera nie do pokonania dla FB.

 6. Sten

  Można się domyśleć, że kupią g36 tak jak ich nadbałtyccy sąsiedzi. Konkurencyjne oferty pomogą wynegocjować atrakcyjną cenę.

  1. Bren

   Mogą kupić LMT jak fińskie siły policyjne.

 7. Mar

  H&K ma ten kontrakt od samego początku pomimo przegrzewajacych się luf

  1. Dany

   Skąd ty możesz wiedzieć kto ma ten kontrakt? Przegrzewających się luf? Przy takich testach grot by się dawno rozleciał...

  2. Boczek

   Człowieku gdzie Ty byłeś ostatnie 1,5 roku. Nie było żadnych przegrzewających się luf. H+K uzyskał nawet taki \"certyfikat\" przed sądem.

 8. m 3-znaki

  Tak w ogóle, to z tego co pamiętam bagnet do G-36 jest kopią radzieckiego 6N4 do AK.

 9. ed

  Dziś złapano przemyt 15000 rygli do Kałaszy w Poznaniu na lotnisku wykonane przez polskiego rzemieślnika. Wykonanie reszty też możliwe. A jaka jest wydajność polskiej fabryki w Radomiu? To dramat.

  1. jkdd

   z tej informacji nic nie wynika.

  2. Kris

   Nie siej paniki-nie 15000 a 1000 sztuk a to różnica

  3. eded

   Wynika, że metodą chałupniczą można przebić fabryki i to dużo, dużo taniej i dużo więcej produkując. Już tłumaczę.

 10. Edi

  Remov pisze dziś że wdrożenie MSBS-7,62N do uzbrojenia WP jest możliwe najwcześniej w drugiej połowie 2019 roku. O ile wczesniej wygra z konkurencyjnym SKW-7,62 z ZM Tarnów.

 11. Polacy bez mózgu

  Sprzedania MSBS to Estonii byłoby jak danie Rosji karabinu hahah

  1. Kurzciel

   Myślisz, że jeśli chcą, to go nie zdobędą w inny sposób?

  2. Piotrek

   A po co Ruskim MSBS? ani to nic innowacyjnego ani przełomowego. Po prostu karabin

  3. PiotrEl

   A po cóż Rosji to \"cudo\"? Przyjęli 2 typy AK-12 i produkt zakładu im. Diegtarjowa AEK-971 (w wersjach i nazwach - A545 dla naboju 5,45x39 i A762 dla naboju 7,62x39). AEK-972 funkcjonuje z pociskami NATO 5,56x45. Testy (i zmiany w konstrukcji0 tej broni trwały wiele lat, użyty został także w walce.

 12. Gts

  Juz Polacy wietrza spisek bo ktos nie chce Grota? A moze, chcieliby logicznie zreszta zeby ktos dostarczyl im sprawne urzadzenie, ktore zostalo w jakis sposob sprawdzone, a nie prototyp ktory nie istnieje, a nawet jak to zbuduja to nie wiadomo czy bedzie dzialal. Postepuja rozsadnie i logicznie, nie tak jak my wiecznie dotujac nasze firmy niczego od nich nie wymagajac. W ten sposob oni szybko zakupia i wyposaza jednostki w sprzet a my bedziemy wiecznie dotowac i jezdzic, plywac latac i strzelac PRLowkim zlomem.

  1. Marek1

   Gts - AMEN :). Szkoda, ze tak mało ludzi to rozumie ...

  2. LLL

   Łucznik zrezygnował, bo nie byłw stanie spełnić warunków przetargu, to samo zrobiła np CZ, co oznacza że nikt z Grota nie zrezygnował. Wydawałoby się że skoro potrafisz napisać te bzdury to potrafisz też czytać, ale jak widać wcale tak być nie musi.

  3. Revald

   Ogarnij się Gts. Estończycy chcą pewnie niemieckie HK tak samo jak Litwa i Łotwa. Tylko udają że to przetarg. Jakoś wycofał się nie tylko Łucznik ale też Beretta i Czeska Zbrojovka. Powiesz mi że oni też mają niesprawdzone prototypy czy ujadasz dla samej potrzeby pozbycia się frustracji?

 13. Polak

  Takie \"zawężenie wymaga\" wskazuje, że wybrano już dostawcę i będzie nim firma niemiecka.

 14. gdh

  Powinni brać coś lepszego niż ruski odpowiednik oraz z nim niekompatybilnego. Powinni wziąć też coś bliskiego sąsiadom z NATO. Chodzi o współpracę.

  1. atr

   Powinni wziąć chocby i kije polskie/ za to, że w istocie ich niepodległość zalezy wyłącznie od Polski. Takie mamy lobby

  2. Marek1

   gdh - NIE, powinni wybrać to co najbardziej odpowiada ich wymaganiom i możliwościom finansowym.

Reklama