Przemysł Zbrojeniowy
Cięcie blach szwedzkiego okrętu w Gdyni

W Stoczni Remontowej Nauta odbyło się palenie pierwszych blach dla okrętu wywiadowczego Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej. Uroczystość wyznacza rozpoczęcie etapu produkcji jednostki. Zostanie ona zbudowana i zwodowana w Polsce, a następnie przepłynie do Szwecji, gdzie zostanie zamontowane wyposażenie specjalistyczne.
Jak czytamy w komunikacie Saab, postęp dotychczasowych prac uzyskał pozytywną ocenę szwedzkiej agencji zamówień obronnych (FMV), która wcześniej podpisała z Saab odrębną umowę na zaprojektowanie, budowę i dostawę szwedzkiego okrętu wywiadowczego. Podczas, gdy zostanie on zbudowany, zwodowany i jego wstępne próby zostaną wykonane w Polsce, montaż dodatkowego wyposażenia jednostki i prace instalacyjne wykonane zostaną w stoczni Saab w Karlskronie.

Jak zaznaczył Jyrki Kujansuu, wiceprezes Saab w Polsce i krajach bałtyckich, uroczystość pierwszego palenia blach oznacza pomyślne zakończenie etapu projektowego i rozpoczęcie prac produkcyjnych, a kontrakt na budowę okrętu rozpoznania radioelektronicznego, kluczowej jednostki we flocie, jest bardzo ważny dla jego szwedzkiej marynarki wojennej i wymaga od stoczni wysokiej jakości realizowanych prac.

Stocznia Remontowa Nauta odpowiedzialna będzie za całość prac przy budowie, wyposażeniu oraz wstępnych próbach morskich platformy szwedzkiego okrętu rozpoznawczego. Następnie o własnych siłach przepłynie on do Karlskrony gdzie w stoczni Saab Kockums nastąpi montaż specjalistycznego wojskowego wyposażenia elektronicznego oraz finalny etap prób morskich przed przekazaniem go użytkownikowi.
Saab otrzymał od szwedzkiej agencji zamówień obronnych FMV kontrakt na zaprojektowanie, budowę oraz dostawę nowego okrętu rozpoznawczego o czym poinformowano 11 kwietnia 2017 roku. Całkowita wartość tego kontraktu to 730 milionów koron szwedzkich (ok. 323 mln złotych).
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.