Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Chiny pokazują swojego "Homara"

Bangladeska odmiana systemu SR5, określana mianem WS-22.
Bangladeska odmiana systemu SR5, określana mianem WS-22.
Autor. Shadman Samee/ Wikipedia

Podczas targów AirShow China 2022 chiński koncern Norinco zaprezentował nową wersję swojego systemu rakietowego SR5, który oprócz kierowanych i niekierowanych pocisków rakietowych kal. 122/220/300/610 mm jest w stanie wystrzeliwać także amunicję krążącą.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Nowa wersja odznacza się możliwością zastosowania nowych zasobników z efektorami, w sposób naprzemienny używając w jednej wyrzutni na przykład pocisków kal. 122 mm zaś w drugiej 300 mm. W omawianym przykładzie na AirShow China 2022 zdecydowano się na zestawienie 20 prowadnic pocisków niekierowanych oraz 6 wyrzutni przeznaczonych dla amunicji krążącej Dragon 60B. Dodatkowo zwiększono poziom ochrony załogi umieszczonej w kabinie pojazdu poprzez pogrubienie jej pancerza oraz zastosowanie pancerza prętowego chroniącego szyby kabiny.

Wygląd zewnętrzny systemu nasuwa od razu skojarzenia z jego amerykańskim odpowiednikiem w postaci M142 HIMARS, który pokazał na Ukrainie konieczność posiadania tego typu uzbrojenia przez każde siły zbrojne. Zapewne chiński SR5 ma być ofertą skierowaną do krajów skłóconych z USA lub takich, których budżet obronny nie jest wystarczająco duży na zakup uzbrojenia zachodniego.

Reklama

Czytaj też

Poza samym systemem pokazano wiele efektorów do niego przypisanych m.in.

  • amunicję krążącą/drony kamikaze Dragon 60A/B
  • niekierowane pociski rakietowe FireDragon 40/40A kal. 122 mm
  • kierowane pociski rakietowe KingDragon 60/70 kal. 220 mm
  • kierowane pociski rakietowe KingDragon 150 kal. 300 mm
  • kierowany pocisk balistyczny krótkiego zasięgu FireDragon 300 kal. 610 mm

SR-5 to chiński system rakietowy/wieloprowadnicowa wyrzutnia pocisków rakietowych zaprezentowany po raz pierwszy w 2012 roku podczas targów obronnych Eurosatory we Francji. Zbudowany został w układzie klasycznym z przedziałem kierowania z przodu i ogniowym na tyle pojazdu. Wyrzutnie zostały osadzone na podwoziu wojskowego samochodu ciężarowego 6x6 Taian TA5310. System ten może korzystać z wielu rodzajów efektorów, począwszy od pocisków niekierowanych kal. 122/220 mm poprzez kierowane 220/300 mm, kończąc na rakietach balistycznych krótkiego zasięgu i amunicji krążącej.

Czytaj też

Czas rozpoczęcia prowadzenia ognia od zatrzymania wynosi mniej niż 5 minut, zaś opuszczenie pozycji ogniowej trwa minutę. Dzięki paletowemu systemowi ładowania (jak np. w HIMARS-ach) załadunek jednostki ogniowej dla dwóch komór trwa około pięciu minut. Pozostała amunicja w liczbie 4 palet znajduje się na wozie amunicyjnym podążającym w pobliżu wyrzutni. Obecnie SR5 jest używany w takich krajach jak Chiny, Wenezuela, Laos, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tajlandia, Algieria i Bahrajn.

Reklama
Reklama

Komentarze