Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

BWP Lynx na ćwiczeniach NATO [WIDEO]

Lynx KF41. Fot. P. Malicki
Lynx KF41. Fot. P. Malicki

W ćwiczeniach sojuszniczych NATO pod kryptonimem Brave Warrior 2020 na węgierskim poligonie Bakony wziął udział bojowy wóz piechoty Rheinmetall Lynx KF41. To najnowszy pojazd tego producenta, którego Węgry na początku września zamówiły w 218 egzemplarzach i staną się tym samym pierwszym użytkownikiem tych wozów bojowych.

Ćwiczenia Brave Warrior 2020 odbywały się na poligonie Bakony Combat Training Center od początku września z udziałem ponad 1500 żołnierzy i 500 pojazdów z Węgier, Słowacji, Rumunii i USA. Ich głównym celem było podniesienie poziomu interoperacyjności sojuszniczych formacji zmechanizowanych i pancernych. Jednak najbardziej interesującym elementem z pewnością okazał się udział pojazdu Lynx KF41 w konfiguracji wybranej przez Węgry. Był to debiut tego pojazdu podczas ćwiczeń poligonowych sił NATO. Jak podkreśla producent, jest to ważny krok w programie tego modułowego pojazdu opancerzonego. Zaznaczono też, że spotkał się on z dużym zainteresowaniem żołnierzy biorących udział w ćwiczeniu.

Nic w tym dziwnego, ponieważ Lynx KF41 jest pojazdem zaprezentowanym po raz pierwszy zaledwie dwa lata temu a jego interesującą cechą jest modułowa budowa, oparta na podobnej koncepcji jak w przypadku kołowych pojazdów Boxer. Lynx KF41 składa się z części nośnej i modułów „zadaniowych”. Wymiana modułów jest możliwa z użyciem dźwigu i nie wymaga dodatkowych prac, poza przyłączeniem instalacji pokładowych.

Obecnie Rheinmetall oferuje dwie wersje Lynxa. Pierwsza z nich to 34 tonowy transporter opancerzony wyposażony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia, z 10-osobowym przedziałem desantu. W konfiguracji bojowego wozu piechoty oprócz 3 osób załogi i 8 żołnierzy desantu pojazd wyposażony jest w wieżę Lance 2.0, a jego masa może, zależnie od konfiguracji opancerzenia, przekroczyć 50 ton.

Jak informuje producent pojazd nawet z maksymalnym obciążeniem zachowuje wysoką dynamikę dzięki nowoczesnemu zawieszeniu, sześciobiegowej przekładni automatycznej firmy Renk i silnikowi diesla z doładowaniem firmy Liebherr o mocy 1140 KM. Lynx KF41 może poruszać się z prędkością do 70 km/h i dysponuje zasięgiem ponad 500 km. 

Wieża Lancer 2.0 firmy Rheinmetall również ma konstrukcję modułową, a jej uzbrojenie podstawowe stanowi 30 mm armata automatyczna MK-30-2/ABM i sprzężony karabin maszynowy kalibru 7,62 mm. Uzupełnienie stanowi zdalne sterowany moduł uzbrojenia sprzężony z przyrządami obserwacyjnymi dowódcy. Zwykle dysponuje on karabinem maszynowym 12,7 mm ale możliwe są też inne warianty. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie na obu bokach wieży „komór uzbrojenia”, które mogą pomieścić w sobie po dwa przeciwpancerne pociski kierowane (np. Spike LR2) lub inne systemy uzbrojenia, moduły walki radioelektronicznej, bezzałogowce, amunicję krążącą czy aktywne systemy samoobrony.

Pojazdy Lynx KF41 reklamowane są jako tańsza alternatywa dla wprowadzonych na uzbrojenie sił zbrojnych Niemiec pojazdów Puma, gdyż posiadają podobne uzbrojenie i poziom ochrony. Dlatego znalazły się one w ofercie koncernu Rheinmetall dla Autralii, Czech i Węgier w programach pozyskiwania bojowych wozów piechoty. Węgry, zawierając 10 września umowę zakupu 218 pojazdów Lynx KF41 stały się ich pierwszym użytkownikiem na świecie.

Dla tamtejszej armii wprowadzenie niemieckich BWP będzie przełomem, bo dziś posiada ona jedynie rosyjskie kołowe transportery opancerzone BTR-80/80A. Pojazdy Lynx będą też dobrze dostosowane do współpracy z czołgami Leopard 2, pozyskanymi wcześniej przez Węgry (44 nowe Leopardy 2A7+ i 12 używanych Leopardów 2A4). Realizację kontraktu na bwp o wartości ponad 2 mld euro podzielono na dwa etapy. W pierwszym Węgry pozyskają 46 pojazdów Lynx KF41 produkowanych w Niemczech oraz 9 wozów zabezpieczenia technicznego Buffalo. W tym czasie zostanie przygotowana węgierska linia produkcyjna, z której mają zejść pozostałe 172 pojazdy, a być może również wozy przeznaczone na eksport.

Odbiorcą mogą być np. Czechy, które prowadzą obecnie przetarg dotyczący zakupu 210 bojowych wozów piechoty, mających zastąpić wozy BVP-2.  Lynx jest jednym z trzech kandydatów, uważanym za faworyta. Pojazd został też w ostatnim czasie zaprezentowany w Australii, gdzie konkuruje z koreańskim Hanwha Defense ASK21 Redback powstały na bazie K21.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama