Siły zbrojne
British Army poszukuje nowego systemu rozpoznania źródeł ognia
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii ogłosiło zapotrzebowanie na nowy system rozpoznania źródeł ognia dla artylerii i rozpoznania wojsk lądowych o kryptonimie „Serpens”.
W oświadczeniu o potrzebach użytkownika (SSUN) możemy przeczytać, że poszukiwany jest nowy, organiczny, reagujący, trwały, bezpieczny i mobilny pakiet systemów sieciowych zoptymalizowany pod kątem wykrywania, pozyskiwania, śledzenia i oceny pośrednich zagrożeń ognia przeciwnika w zakresach dostępnych dla równorzędnego przeciwnika.
Systemy te muszą być zdolne do przetrwania na współczesnym polu walki, muszą być zdolne do użycia we wszystkich pododdziałach wojsk lądowych i dysponować autonomicznym połączeniem zarówno z obecnymi, jak i przyszłymi efektorami ISTAR i jej architekturą, aby skutecznie wspierać prowadzenie kontrognia w walce w ramach walczącej dywizji lub brygad lekkich, uderzeniowych i pancernych.
Głównymi użytkownikami wspomnianego systemu mają być 1st Artillery Brigade and Headquarters South West i 1st Intelligence, Surveillance and Reconnaisance (ISR) Brigade. ''Serpens" ma według planu zostać oddany do użytku w 2026 roku, a jego służba ma potrwać do 2057 roku. W kosztach pozyskania systemu uwzględniono także jego koszt zabezpieczenia cyklu eksploatacyjnego.
Czytaj też: Brytyjczycy będą ciąć wojska pancerne?
"Serpens" dostarczy zestaw cyfrowych systemów czujników do wykrywania wrogich moździerzy, artylerii i rakiet na polu walki. Obejmuję on część Lądowego Środowiska Taktycznego ISTAR (LE TacISTAR) i od samego początku ma być tworzony z jasno zdefiniowaną architekturę umożliwiającą bezproblemową współpracę w ramach innych, NATO-wskich lądowych systemów ISTAR.
Obecnie używane: mobilny, artyleryjski system monitorowania pola walki (MAMBA) [bazujący na systemie ARTHUR], zaawansowany system transmisji dźwięku (ASP) i lekki radar przeciwmoździerzowy (LCMR) do 2026 roku dojdą do kresu swojej eksploatacji. Jeśli do tego czasu nie zostałyby zastąpione przez nowy system, spowodowałoby to utratę zdolności do wykrywania źródeł ognia przeciwnika na szczeblu dywizji.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105