Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Brazylijski Gripen E po raz pierwszy w powietrzu

Fot. Saab
Fot. Saab

Pierwszy myśliwiec Gripen E przeznaczony dla brazylijskich Sił Powietrznych, numer 39-6001, wykonał dziewiczy lot. 

Samolot, pilotowany przez pilota Saaba Richarda Ljungberga, wystartował 26 sierpnia o godzinie 14.41 CET z lotniska Saaba w Linköping w Szwecji. Założeniem trwającego 65 minut lotu była weryfikacja podstawowych właściwości pilotażowych, na różnej wysokości i przy różnych prędkościach oraz przede wszystkim sprawdzenie, czy samolot zachowuje się w powietrzu zgodnie z przewidywaniami.

Ten krok milowy to dowód doskonałego partnerstwa między Szwecją a Brazylią. Niecałe pięć lat po podpisaniu umowy pierwszy brazylijski Gripen wykonał pierwszy lot.

Prezes Saab Håkan Buskhe.

Gripen E o numerze 39-6001 jest pierwszym brazylijskim samolotem seryjnym i będzie wykorzystywany w programie wspólnych testów. Główne różnice w porównaniu z poprzednimi samolotami testowymi polegają na tym, że 39-6001 ma zupełnie nowy układ kokpitu, z dużym wyświetlaczem WAD (Wide Area Dsplay), dwoma małymi wyświetlaczami sHDD (small Head Down Displays) i nowym wyświetlaczem przeziernym HUD (Head Up Display). Kolejną istotną różnicą jest zaktualizowany system sterowania lotem. Obejmuje on modyfikacje zarówno sprzętu, jak i oprogramowania.

Dla mnie, jako pilota, ogromnym zaszczytem była możliwość dokonania oblotu pierwszego brazylijskiego Gripena E, ponieważ wiem, ile to oznacza dla brazylijskich Sił Powietrznych, wszystkich nas w Saab oraz naszych brazylijskich partnerów. Lot był spokojny, a samolot zachowywał się tak, jak wcześniej obserwowaliśmy to na symulatorach. Po raz pierwszy lataliśmy z nowym wyświetlaczem WAD i cieszę się, że nasze oczekiwania zostały potwierdzone.

Pilot doświadczalny Saab Richard Ljungberg.

39-6001 dołączy teraz do programu testowego w celu dalszego badania właściwości kadłuba, a także testów systemów taktycznych i sensorów.

39-6001, w brazylijskich Siłach Powietrznych funkcjonujący jako F-39, zostanie oznaczony numerem taktycznym 4100.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.