Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Brazylia chce kupić rosyjskie wyrzutnie Pancyr-S1

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Brazylijski minister obrony Jaques Wagner poinformował, że Brazylia zdecydowała się wysłać zapytanie ofertowe odnośnie zakupu samobieżnego zestawu rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Pancyr-S1.

Wysłanie zapytania będzie jednoznaczne z rozpoczęciem negocjacji cenowych. Rosjanie zachęcają do przyśpieszenia procedur wskazując, że lista nabywców dla systemu Pancyr-S1 jest już zapełniona do 2019 r. Nie wiadomo jednak, czy chodzi o już zamówione zestawy, czy dopiero negocjowane.

Brazylijski kontrakt mógł zostać zrealizowany wcześniej, ale wstrzymały go tegoroczne ograniczenia budżetowe. Brazylia chciałaby kupić trzy baterie z 18 zestawami rakietowymi, co wyceniono wstępnie na około miliard dolarów.

Pancyr-S1 jest klasyfikowany jako system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu, wykrywający cele na odległości do 36 km i zwalczający je do 18 km. System został wprowadzony na uzbrojenie w 2012 r. jako rozwinięcie zestawu rakietowo artyleryjskiego 2K22 Tunguska. Jego główną częścią jest moduł bojowy z radiolokacyjno–optycznym układem wykrywania i naprowadzania oraz uzbrojeniem (dwie dwulufowe armaty kalibru 30 mm i do 12 pocisków rakietowych „ziemia–powietrze”).

Autonomiczność modułu pozwala na jego w miarę łatwe zamontowanie zarówno na podwoziu kołowym, jak i gąsienicowym.

Reklama

Komentarze (2)

 1. gość

  a co z tymi wadami Pancyra o których niedawno pisaliście ? Wynikało z tego że system cały jest do d...

  1. taka prawda

   do d... to jest ten wygrany w Wiśle.... patriot

 2. piotr

  Brazylia juz od jakiekos czasu ,chce kupic te zestawy ,chcieli je przetestowac przed kupnem na swoim scenariuszu ,oczywiscie Rosia sie zgodzila czyli sa pewni ze sa bardzo dobre .

Reklama