Przemysł Zbrojeniowy
Białoruś eksportuje przeciwpancerne Konkursy
Podczas dziesiątej już edycji Międzynarodowej Wystawy Uzbrojenia i Techniki Wojskowej MILEX 2019, odbywającej się w Mińsku w dniach 15-18 maja, poinformowano o ponownym rozpoczęciu przez Białoruś eksportu zestawów wyrzutni ppk 9P135M1 Konkurs-RB.
O takich planach przedstawionych przez przemysł obronny wschodniego sąsiada Polski informował m.in. Jane's. Już wcześniej wiadomo było, że w latach 2016-2017 w JSC TsNIP prowadzono prace nad lokalną modernizacją wyrzutni 9P135M1 do nowego standardu oznaczonego 9P135M1RB, który miałby stać się przedmiotem eksportu. Jak poinformowano, nowy model ma zmodyfikowany program startowy i jednostkę sterującą. Ponadto pozostałe moduły analogowe zostały zastąpione nowocześniejszymi rozwiązaniami.
Tak zmodernizowany zestaw przeszedł już program testów i trwa proces uruchomienia jego produkcji związanej z już posiadanymi zamówieniami od kilku nieujawnionych klientów zagranicznych.
Już w 2015 roku Mińsk zdecydował się na sprzedaż do Bułgarii kilkuset sztuk zestawów Konkurs (najprawdopodobniej 240 za 100 mln USD), skąd trafiły one do rąk walczących z reżimem Asada opozycjonistów w Syrii. Za same przekazanie tych ppk mieli z kolei odpowiadać Amerykanie.
Zestaw Konkurs to w zasadzie tanie i sprawdzone rozwiązanie nadające się do prowadzenia walki ppanc. wszędzie tam, gdzie nie ma lub są używane na niewielką skalę najnowsze typy czołgów. Białoruś modernizując niewielkim nakładem stary zestaw stworzyła dokonały model eksportowy, a napływające zamówienia zaowocowały ponownym uruchomieniem linii produkcyjnej.
Konkurs (AT-5 Spandrel) opracowano w KBP w Tule i przyjęto do uzbrojenia w 1974 roku. Nowy pocisk 9M113 z półautomatycznym, przewodowym układem sterowania miał być stosowany zamiennie ze starszym 9M111 zestawu Fagot i służył do zwalczania celów na odległościach do 4000 metrów (przebijalność do 600 mm RHA). Z samej wyrzutni 9P148 na podwoziu BRDM-2 można był też za jego pomocą prowadzić ogień do nisko i wolno poruszających się celów powietrznych, w tym i w czasie pływania transportera. Zestaw przenośny wykorzystywał wyrzutnie 9P135.
W 1986 roku w ZSRR wprowadzono zmodyfikowaną wersję pocisku 9M113M Konkurs–M z dwustopniową głowicą kumulacyjną o przebijalności do 800 mm RHA odpalanego z wyrzutni 9P135M1 wyposażonej w celownik 1PN86.
Marek1
Eee tam - WP ma na muzealnych BWP-1 równie muzealne ppk Malutka i to w zupełności zadowala panów z MON. Jak ktoś jest upierdliwy, to mu się odpowiada, ze trwa nadal(od lat) program o dumnej nazwie Karabela i ma trwać. Teraz mamy okres przedwyborczy i proszę politykom żopy NIE zawracać duperelami w rodzaju polskich "zdolności" ppanc ...
mirr
ale mamy super samoloty dla VIP
Białorusin
Na razie to nieoficjalna anonimowa informacja z dość niejasnego źródła.
RPG-7 PL
Czy zauważyliście, że u nas od dłuższego czasu ZUPEŁNIE NIC (do tej pory było prawie nic) się nie dzieje ?
Jaro_747
PGZ nawet czegoś takiego nie potrafi wyprodukować.
Wojciech
Brawo Białoruś! Polskie rządy mogą się uczyć od Łukaszenki jak się prowadzi politykę i dba o interesy państwa. Nie tylko mają produkcję PPK ale też są całkowicie niezależni w jej produkcji a nie tak jak Wielkie Imperium Lechickie, które udaje że ma armię i broń a w rzeczywistości ma tylko złudzenia. Przypominam, że głównym towarem eksportowym Polskim w branży militarnej są żaglowce Chorenia dla różnych szkół morskich.
Andy
Odpusc sobie bo ten sprzet to nic dla nowoczesnej armii.
vvv
ze co? bialorus prowadzi jakas polityke miedzynarodowa i jest niezalezne? :D przyklad dla Polski gdzie PKB jest 3x nizsze, ludzie nie mają pracy a wszystko jest kontrolowane i rozkradane przez otoczenie Łukaszenki?
Davien
Wojciech ale Białoruś jako część ZSRS mogła produkować ppk, a kraje UW nie. Do tego to stary pocisk z lat 70-80-tych nieskuteczny przeciwko nowoczesnym czołgom.
devlin0
A u nas wciaz dialogi