Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

System Patriot w czasie strzelań. Fot. Raytheon

Bahrajn zamawia Patrioty

Królestwo Bahrajnu podpisało umowę z rządem USA na zakup systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu MIM-104 Patriot PAC-3+ w ramach procedury FMS (Forgein Military Sales).

Jak podał w komunikacie koncern Raytheon, podpisana umowa (Letter of Offer and Acceptance) pozwala rządowi Stanów Zjednoczonych na rozpoczęcie negocjacji z koncernem Raytheon dotyczących produkcji nieujawnionej liczby systemów i pocisków dla sił zbrojnych Bahrajnu. Spółka nie podała szczegółów transakcji

Stosunkowo niedawno, bo na początku maja, Bahrajn otrzymał zgodę Departamentu Stanu na zakup dwóch jednostek ogniowych Patriot PAC-3+, z 60 pociskami PAC-3 MSE oraz 36 PAC-2 GEM-T, 9 wyrzutniami M903, dwoma stacjami radiolokacyjnymi AN/MPQ-65 i taką samą liczbą współpracujących z nimi systemów AN/MSQ-132 ECS wraz z wyposażeniem dodatkowym. W notyfikacji Kongresu jako maksymalną kwotę podano 2,478 mld USD. Należy pamiętać, że notyfikacja Kongresu zawiera maksymalny zakres transakcji i cenę, więc zapisy umowy mogą się od niej różnić.

"Zintegrowany system obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot firmy Raytheon zapewni Królestwu Bahrajnu odpowiednie wyposażenie do obrony przed pociskami balistycznymi, pociskami kierowanymi oraz samolotami załogowymi i bezzałogowymi” - powiedział prezes Raytheon Integrated Defense Systems Ralph Acaba. „Patriot jest stale modernizowany, ulepszany i unowocześniany przez społeczność 17 państw, aby wyprzedzać zmieniające się zagrożenia w nadchodzących latach” - dodał Acaba.

System obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot PAC-3+ jest dziełem amerykańskiego koncernu Raytheon w kooperacji z koncernem Lockheed Martin, odpowiedzialnym za budowę pocisków PAC-3. System Patriot są cały czas modernizowane, udoskonalane i aktualizowane zgodnie z najnowszymi wymaganiami pola walki. Obecnie Patriot w różnych wersjach i konfiguracjach jest używany lub został zakupiony przez następujące 17 państw: Arabia Saudyjska, Bahrajn, Grecja, Holandia, Hiszpania, Izrael, Japonia, Katar, Korea Południowa, Kuwejt, Niemcy, Polska, Rumunia, Szwecja, Tajwan, Stany Zjednoczone Ameryki i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Polska jest pierwszym użytkownikiem systemu Patriot zintegrowanego z modułem zarządzania obroną powietrzną IBCS, pozwalającym na wykorzystanie różnych radarów i efektorów w ramach jednego, zintegrowanego systemu obrony powietrznej.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. Hmmm

    A dlaczego nie s400 ? Przecież pokazały swoją skuteczność w Syrii , a nie czekaj nie pokazały .

    1. odkłamiacz

      Koniec lotów USA i Izraela nad Syrią na zachód od Eufratu są dowodem na ich skuteczność. Stąd tylu na nie chętnych. Nawet Arabia Saudyjska chce kupić S-400. Tylko Davien bredzi, że Patriot mają choć jeden lepszy parametr od S-400.

  2. PL

    I czym tu się chwalić że kupiliśmy raptem dwie baterie które rozwaliły budżet MON a już śnią o F-35.Zobaczycie my z tymi dwoma tylko bateriami zostaniemy,będzie co pokazać na paradzie razem z raptem 20 wyrzutniami Himars.Defiladowa armia i minimalne wzmocnienie naszego wojska,oto chodzi temu MON

  3. Derwisz

    Kto to będzie obsługiwał? Bahrajn to fajna liberalna wyspa no ale nie widzę chetnych.

  4. Sowa

    To my jesteśmy już użytkownikiem ?Chyba coś mnie ominęło albo przeniosłem się w czasie

  5. Znawca Trumpa

    Niechby spróbował nie zamówić! :)

Reklama