Przemysł Zbrojeniowy
AUSA 2021: nowe radary Patriota i NASAMS
Koncern Raytheon pokazuje na wystawie AUSA 2021 po raz pierwszy nowy radar GhostEye MR, przeznaczony dla zestawów NASAMS. Powstał on z wykorzystaniem technologii stworzonych dla stacji LTAMDS, przeznaczonych dla radarów Patriot.
Prezentacja nowej stacji została połączona z nadaniem rodzinie radarów, w tym także stacji pierwotnie zbudowanej dla LTAMDS nazwy GhostEye. Ich wspólnymi cechami mają być zdolność do obserwacji w sektorze 360 stopni oraz zastosowanie technologii AESA opartej na azotku galu, pozwalającej na znaczne zwiększenie zasięgu wykrywania i śledzenia celów powietrznych, także w trudnych warunkach.
Nowy radar jest oczywiście lżejszy i – w odróżnieniu od LTAMDS lub GhostEye – ma antenę obrotową (LTAMDS ma trzy anteny stałe – jedną główną i dwie boczne). Trzeba jednak zauważyć, że zastosowanie technologii AESA GaN powinno doprowadzić do znaczącego zwiększenia zasięgu wykrywania i śledzenia celów, w porównaniu do używanych dziś standardowo w systemie NASAMS radarów Sentinel MPQ-64F1.
Część obecnych użytkowników NASAMS może więc być zainteresowana wprowadzeniem nowych radarów, tym bardziej że system jest cały czas modernizowany i otrzymuje nowe efektory (np. pociski AMRAAM-ER), a do skutecznego wykrywania celów w rodzaju pocisków manewrujących czy samolotów z elementami obniżonej wykrywalności na dystansach pozwalających zaplanować sekwencję strzelania na maksymalny zasięg silniejszy sensor może okazać się bardzo przydatny.
Notabene, w NASAMS mogą być używane również inne sensory, w tym te dostarczone przez kraj użytkownika (na takie rozwiązanie zdecydowała się Australia, która wykorzysta własne radary). Większość użytkowników, w tym państwa NATO takie jak m.in. Litwa, Finlandia, Holandia, Hiszpania, mają jednak NASAMS w standardowej konfiguracji. GhostEye MR jest raczej projektem eksportowym, gdyż armia amerykańska zamierza wykorzystywać w swoim systemie obrony powietrznej krótkiego zasięgu stacje Sentinel v3/v4, zintegrowane bezpośrednio z IBCS. Przygotowanie radaru GhostEye MR to przykład, w jaki sposób Raytheon wykorzystał technologie rozwinięte częściowo w ramach własnych prac, a częściowo w ramach rządowego projektu LTAMDS, do budowy eksportowego produktu.
Jeśli chodzi o pierwszy radar GhostEye, opracowany dla Patriota w ramach programu LTAMDS, trwają przygotowania do dostarczenia sześciu radarów do armii USA do końca 2022 roku. Cztery z nich mają wejść w skład pierwszej jednostki wyposażonej w nowy radar (i IBCS). Co warte podkreślenia, LTAMDS jest wdrażany w ramach przyspieszonego trybu, bo pierwsza jednostka operacyjna (3-43 batalion ADA), który będzie wyposażona w ten radar, otrzyma do liniowej służby zmodyfikowane stacje partii opracowanej jeszcze w ramach prac badawczo-rozwojowych. Ta jednostka będzie mogła używać LTAMDS jeszcze zanim w ogóle rozpocznie się standardowa produkcja seryjna systemu.
Pozyskaniem tego systemu zainteresowana jest też Polska, dla drugiej fazy systemu obrony powietrznej Wisła. Jak mówił w czasie Defence24 DAY płk Michał Marciniak, pełnomocnik MON ds. pozyskania i wdrażania systemu obrony powietrznej Wisła, testy LTAMDS mają zakończyć się we wrześniu 2022 roku, a w 2024 roku ruszy jego seryjna produkcja.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie