Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

AUSA 2019: Amerykańskie systemy żołnierza przyszłości

Fot. Leonardo
Fot. Leonardo

Podobnie jak w latach poprzednich, tak i podczas tegorocznej wystawy przemysłu obronnego AUSA 2019 (Association of the United States Army), w Waszyngtonie zaprezentowano wiele nowości, czy też dopiero rozwijanych projektów systemów mogących wesprzeć pojedynczego żołnierza lub pododdział na przyszłym polu walki.

Nowa technologia ma zapewnić nie tylko zwiększoną przeżywalność lub efektywność w realizacji stawianych żołnierzom zadań, ale również zmienia (usprawnia) dotychczasową taktykę walki i sposoby działania.

Zespoły zadaniowe i firmy zajmujące się zasadniczymi programami rozwoju i modernizacji armii amerykańskiej zaprezentowały kilka elementów uzbrojenia i wyposażenia zaprojektowanego tak, by znacząco zwiększyć możliwości pojedynczego żołnierza. Do nich zaliczyć możemy program Next Generation Squad Weapon (NGSW) czy Enhanced Night Vision Goggle - Binocular (ENVG-B) oraz zintegrowany system wspomagania widzenia (IVAS ).

Te i inne programy będą realizowane do 2028 roku a niektóre w formie dalszej modyfikacji przyjętych modułowych rozwiań nawet do 2035 roku.

Podkreślano, że systematycznie rozwijany jest program zmierzający do wymiany obecnych, standardowych 5,56 mm karabinków M4/M4A1 na karabiny NGSW (NGSW-Rs) czy automatycznej broni wsparcia M249 na NGSW ( NGSW-AR). Jak już zadecydowano, nowe konstrukcje zasilane będą amunicją 6,8 mm. Dlatego zarówno Textron Systems, General Dynamics Ordnance i Tactical Systems oraz SIG Sauer niedawno otrzymały wstępne umowy związane z uruchomieniem procesu dostarczania własnych propozycji takiej broni i amunicji do niej w ciągu 27 miesięcy. I tak np. firma Textron Systems poinformowała, że dostarczy do testów 43 NGSW-AR, 53 NGSW-R, a także 845 tys. sztuk amunicji teleskopowej.

image
Prototypy broni systemu NGSW produkcji Textron Systems. Fot. U.S. Army

Także w oparciu o płynące z armii wymagania dotyczące dalszej miniaturyzacji i obniżenia wagi „elektroniki” przenoszonej przez żołnierzy, firma Mercury Systems zajmuje się badaniami związanymi z wprowadzeniem nowej technologii miniaturyzacji (technologia „chip-scale”). Zapewni ona pojedynczemu chipowi możliwość wykonywania pracy dotychczas realizowanej przez większe urządzenie, takie jak płytka drukowana. A przy tym w opracowaniu wykorzystywane będą najbardziej zaawansowane technologie komercyjne.

Ponadto za 89 mln USD Leonardo DRS dostarczy U.S. Army zaawansowane celowniki pracujące w podczerwieni opracowane w technologii Family of Weapon Sight-Individual (FWS-I). Nie chłodzony FWS-I jest samodzielnym, podczepianym celownikiem łączącym się bezprzewodowo z systemami wizyjnymi montowanymi na hełmie, w tym ze zmodyfikowanymi goglami - ENVG III, lornetką - ENVG-B oraz zintegrowanym system wizualizacji nowej generacji – IVAS.

Powstaje też nowy mundur dla żołnierzy operujących w obszarach, na których panują wysokie temperatury oraz nowy sprzęt ochronny o wbudowanej skalowalność w zależności od różnych poziomów zagrożeń.

Nowy mundur przeznaczony do użycia w środowisku gorącym i tropikalnym jest lekki, „oddychający” i szybkoschnący. Wykonano go w 57% z nylonu i 43% z bawełny a ponadto zapewnia ochronę przed płomieniami.

Digital Soldier od firmy Booz Allen Hamilton to platforma (szkielet) o otwartej architekturze, zaprojektowana do łączenia i analizowania danych z różnych czujników i sensorów, a następnie prezentowania ich żołnierzom. System łączy w sobie elementy sztucznej inteligencji czy tzw. elitarne zarządzanie wydajnością ludzi.

Z kolei lekki hełm F70 zaprezentowany przez firmę 3M wyróżnia się zapewnieniem dodatkowo ochrony karku i żuchwy żołnierza czy operatora sił specjalnych. Został on z powodzeniem przebadany pod kątem spełnienia wymagań zgodnych ze standardami ochrony balistycznej National Institute of Justice (NIJ) IIIA (czyli zapewnienia ochrony przed amunicją kalibru 9 mm). Jego konstrukcja jest „bezśrubowa” (nie ma otworów przelotowych) bo wykonany jest on z polietylenu. Dlatego wszelkie akcesoria są w nim montowane za pomocą śrub w dodatkowym materiale umieszczonym na zewnętrznej powłoce, zamiast w samej skorupie.

image
Fot. 3M

Pokazywany już wcześniej inny hełm tego producenta, Combat II L110, zapewnia jeszcze lepszą ochronę, a mianowicie przed pociskami 7,62mm×51 FMJ z krytyczną prędkością penetracji (V0) 640 m/s i limitem balistycznym (V50) większym niż > 731 m/s.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.