ASDA 2025: Turecki gigant z szeroką ofertą dla wojska

Autor. Defence24
Podczas chorwackich targów ASDA 2025 obecnych było wiele przedsiębiorstw z Turcji, w tym koncern Aselsan. Na jego stoisku można było zapoznać się z szeroką ofertą rozwiązań dla domeny lądowej, nawodnej i powietrznej.
Turecki przemysł zbrojeniowy to przykład na to, jak stopniowo buduje się własny potencjał, czego efektem jest stworzenie z czasem ugruntowanej pozycji na rynku i olbrzymiego portfolio klientów. Nie inaczej jest w przypadku koncernu Aselsan, który obecnie oferuje swoje rozwiązania dla domeny lądowej, nawodnej i powietrznej. Część z nich w formie modeli, filmów czy demonstratorów można było oglądać podczas targów Adriatic Sea Defense & Aerospace 2025. Pierwszego dnia mieliśmy okazję porozmawiać z jej prezesem oraz dyrektorem generalnym Ahmetem Akyolem na temat perspektywy firmy na przyszłość, postrzeganiu obecnej sytuacji na rynku oraz czym może ona zainteresować kraje Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Polskę).
W kwestii technologii przeznaczonych dla marynarki wojennej (i nie tylko) elementami wyróżniającymi się był m.in. zdalnie sterowany moduł uzbrojenia SMASH 200/30 stworzony do integracji z platformami nawodnymi jako uzbrojenie główne lub pomocnicze. Obok niego można było zobaczyć model modułu wieżowego Korkut przeznaczonego stricte do zwalczania celów powietrznych, jednak jeżeli zajdzie taka potrzeba także tych nawodnych i naziemnych (chociaż tutaj skuteczniejsze będzie wcześniejsze rozwiązanie). Oprócz tego w sekcji przeznaczonej dla marynarki wojennej można było zobaczyć m.in. bezzałogowe systemy podwodne, rozwiązania pokładowe dla różnego typy okrętów czy wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Göksur 100-N.
Idąc wgłąb stoiska mogliśmy zobaczyć wizualizację oraz modele dotyczące rozwiązań dla wojsk lądowych w tym systemy wieżowe, ochrony aktywnej czy obrony powietrznej. Uwagę przykuwały sporej wielkości makiety pojazdów wyposażonych w ASOP Akkor Pulat, czyli czołgu M60MT Sabra oraz samobieżnego moździerza wyposażonego w moduł ALKAR 100/120 kal. 120 mm. Obok nich znajdował się wizualizacja kołowego transportera opancerzonego w układzie 8x8 wyposażonego w bezzałogowy system wieżowy SARP 100/35.
Za nimi umieszczone zostały modele przedstawiające elementy składowe systemu obrony powietrznej rodziny Hisar (wyrzutnie oraz radary) oraz Korkut. Całość dopełniała makieta pojazdu wielozadaniowego Nurol Ejder zintegrowanego ze zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia SARP 100/30/L. Za opisywanym stanowiskiem prezentowane było wyposażenie optoelektroniczne produkowane przez Aselsan, które mogą być zintegrowane z różnego typu platformami w tym dronami.
Podsumowując, turecki koncern Aselsan posiada szeroką ofertę wyposażenia dla wielu rodzajów sił zbrojnych, które znajduje uznanie w wielu krajach świata. Wiele z nich powstało dzięki wieloletniemu doświadczeniu przedsiębiorstwa powiązanego z analizą wniosków powstałych na bazie wielu konfliktów, nie tylko na Ukrainie.
WIDEO: ASDA 2025: Aselsan jest przygotowany do współpracy z Polską