Przemysł Zbrojeniowy

Antonow prezentuje prototyp samolotu transportowego An-132. "Efekt międzynarodowej współpracy" [WIDEO]

An-132, fot. Administration of the President of Ukraine
An-132, fot. Administration of the President of Ukraine

W Kijowie zaprezentowano pierwszy prototyp samolotu transportowego An-132D. Maszyna powstała w wyniku kooperacji pomiędzy przemysłem ukraińskim i saudyjskim z szerokim wykorzystaniem komponentów dostarczonych przez firmy amerykańskie, kanadyjskie i zachodnioeuropejskie. W uroczystości wziął udział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. 

W zakładach Antonowa w Kijowie pokazano pierwszy prototyp samolotu transportowego An-132D. W ceremonii wzięli udział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i książę Turki Saud Mohammed Al Saud - członek saudyjskiej rodziny królewskiej, a także przedstawicieli misji dyplomatycznych wielu krajów zaangażowanych w projekt. 

Dzisiejsze wydarzenie jest efektem bardzo produktywnej i energicznej pracy Antonowa i tuzina innych ukraińskich przedsiębiorstw lotniczych. To jest nasz wspólny sukces. An-132 to prawdziwie międzynarodowy projekt. Po raz pierwszy tak wiele wiodących światowych przedsiębiorstw lotniczych wzięło udział w budowie wielozadaniowego samolotu transportowego. Jesteśmy wdzięczni naszym parterom z Kanady, Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Francji i innych krajów, którzy brali udział w stworzeniu tej konkurencyjnej konstrukcji. W platofrmie An-132 zgromadziliśmy grupę najlepszych firm reprezentujących światowy przemysł lotniczy.

Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy

Samolot An-132 powstał w wyniku ukraińsko-saudyjskiej współpracy, fot. Administration of the President of Ukraine

Oblot An-132 jest przewidziany na marzec 2017 roku. Docelowo w ciągu 20 lat przewidywana jest sprzedaż ok. 250-300 egzemplarzy nowej maszyny, która ma zastępować przede wszystkim samoloty An-26 i An-32, głównie na Bliskim Wschodzie, w Azji Południowo-Wschodniej, Afryce i Ameryce Południowej. Przyszła produkcja samolotu An-132 ma być realizowana przez zakłady Taqnia Aeronautics w Arabii Saudyjskiej, co stanowi element planu dywersyfikacji dochodów tego kraju, realizowanego przez King Abdulaziz City for Science and Technology (KACST). Antonow pełni natomiast rolę integratora projektu i przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za koordynację współpracy międzynarodowej oraz dostarczającej zaawansowane technologie.  

An-132
An-132, fot. Administration of the President of Ukraine

Będący głęboką modernizacją popularnego średniego samolotu transportowego An-32, samolot An-132D ma charakteryzować się dwukrotnie większym zasięgiem, lepszą ładownością oraz krótkim startem i lądowaniem z nieutwardzonych lotnisk. Maszyna jest wyposażona w silniki Pratt&Whitney Canada PW150 ze śmigłami brytyjskiej firmy Dowty Propellers, w pełni cyfrową awionikę typu glass cockpit dostarczył amerykański koncern Honeywell, a zintegrowany system nawigacyjny francuska firma Linde-Aerospace Toulouse SAS. Szeroko zastosowano w strukturze samolotu nowoczesne stopy i kompozyty.

Szacowane osiągi to m.in. maksymalna prędkość przelotowa 550km/h i pułap 9 tys. metrów. Zasięg przy maksymalnym ładunku o masie 9,2 tony ma wynosić 1270 km. Maksymalny dystans lotu ma natomiast wynosić ponad 4400 km. W ładowni maszyny może zmieścić się 46 spadochroniarzy, 75 żołnierzy lub 27 par noszy i 2 lekarzy.

Czytaj też: Antonow walczy o rynek indyjski 

 
 

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.