Przemysł Zbrojeniowy

Angola otrzyma „tylko” 12 myśliwców Su-30

Angola otrzyma 12 samolotów Su-30 – fot. miragec14.blogspot.com
Angola otrzyma 12 samolotów Su-30 – fot. miragec14.blogspot.com

Siły powietrzne Angoli otrzymają nie 18 a 12 samolotów Su-30.

Korporacja Irkut poinformowała 15 lutego agencję Interfax, że został podpisany kontrakt z siłami powietrznymi Angoli na zakup dwunastu zmodernizowanych samolotów wielozadaniowych Su-30.

Wcześniej, w październiku 2013 r informowano, że Angola otrzyma 18 byłych, indyjskich samolotów Su-30 przekazanych przez państwowe przedsiębiorstwo eksportowe Rosoboronexport. Wtedy w ramach kontraktu wartego miliard dolarów miały zostać dostarczone zarówno samoloty, jak i uzbrojenie oraz części zamienne.

Indyjskie siły powietrzne zamówiły w sumie ponad 200 myśliwców Su-30MKIs różnych wersji. Pierwsze samoloty były maszynami w wersji bazowej, pozbawionymi wielu obecnie zastosowanych na nich rozwiązań (np. nie było na nich sterowania wektorem ciągu). Osiemnaście z tych właśnie „wczesnych” myśliwców zostało przekazanych ponownie do Rosji (w tym: 10 typu Su-30MK i 8 typu 30K) w zamian za co Indie wprowadziły nowocześniejsze Su-30MKIs.

W 2006 r, wycofane samoloty zostały przekazane do zakładów naprawczych na Białorusi, gdzie przebywają do dzisiaj. Zgodnie z nowym kontraktem dostawy do Angoli mają się zacząć już w przyszłym roku.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.