Przemysł Zbrojeniowy

"Gwiezdne wojny" na Pacyfiku [WIDEO]

Fot. US Navy
Fot. US Navy

Amerykańska flota ma być jeszcze lepiej gotowa do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych czy też małych i szybkich celów nawodnych, a wszystko dzięki rozwijaniu uzbrojenia laserowego. USS Portland stał się pierwszym okrętem, na którym zainstalowano oraz przeprowadzono udane próby z najnowszym demonstratorem systemu uzbrojenia, wysyłającego silną wiązkę energii w kierunku celu. Ofiarą ukrywanego w tajemnicy testu padł w tym przypadku dron.

US Navy poinformowała o udanym teście laserowego systemu do zwalczania małych celów powietrznych czy też morskich, który miał mieć miejsce 16 maja bieżącego roku. Okręt desantowy USS Portland za pomocą demonstratora (swoistego działa laserowego) - Solid State Laser - Technology Maturation Laser Weapon System Demonstrator (LWSD) MK 2 MOD 0 - miał zniszczyć, za pomocą silnej wiązką energii, bezzałogowy statek powietrzny (BSP). Mowa jest o 150 kilowatowym laserze, który miał być zainstalowany na okręcie już w grudniu zeszłego roku. Zauważa się przy tym, że plany ćwiczeń zostały przesunięte z pierwotnych terminów w 2019 r., właśnie na 2020 r. 

Zastosowanie przez US Navy tego rodzaju systemu silnego lasera na okręcie operującym na Pacyfiku (nie podano dokładnej lokalizacji miejsca testu), jest pierwszą morską demonstracją możliwości całego urządzenia. Użyty przez US Navy LWSD jest eksperymentalnym systemem broni laserowej, rozwijanym w ramach projektu Office of Naval Research, a sam system laserowy został opracowany przez Northrup Grumman przy współpracy z Naval Surface Warfare Center, Port Hueneme. Jego instalacja na USS Portland była skierowana właśnie na potrzeby przeprowadzenia testów w specyficznym środowisku morskim. 

Dowódca USS Portland, kapitan Karrey Sanders, zauważył, że przeprowadzając zaawansowane testy na morzu na bezzałogowych statkach powietrznych i małych statkach, US Navy zdobędzie cenne informacje w zakresie realnych możliwości demonstratora nowego systemu uzbrojenia laserowego. Tym samym, torując drogę do rozwoju tego typu uzbrojenia nie tylko w formie demonstratorów już w niedalekiej przyszłości. Wpływając pozytywnie na zwiększenie możliwości działania okrętów amerykańskiej floty na współczesnym polu walki.

Zaznaczono przy tym, że US Navy, jak również całe siły zbrojne, rozwija broń ukierunkowanej energii (DEW), w tym silne lasery począwszy od lat 60. XX wieku. DEW definiuje się przy tym, jako układy elektromagnetyczne zdolne do przekształcania energii chemicznej lub elektrycznej w energię emitowaną i skupianą na konkretnym celu, wpływając na zdolności sprzętu wykorzystywanego przez przeciwnika. Trzeba pamiętać, że w 2014 r. na USS Ponce został zainstalowany inny eksperymentalny system laserowy, mający służyć do obezwładniania i niszczenia m.in. BSP (był on testowany w rejonie Zatoki Perskiej do 2017 r.). Jednakże, AN/SEQ-3 Laser Weapon System (LaWS), miał być emitować zdecydowanie słabszą wiązkę energii niż obecnie przetestowany system.

Okręty amerykańskiej floty, według koordynujących prace nad tego rodzaju uzbrojeniem, napotykają coraz większą liczbę zagrożeń podczas prowadzenia swoich misji, w tym ze strony coraz popularniejszych BSP, ale też uzbrojonych szybkich łodzi. Co więcej, systemy ukierunkowanej energii w tym laserowe mogą służyć do zakłócania lub unieszkodliwiania obcych systemów ISR.

Komentarze