Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Amerykańskie dylematy zbrojeniowe czyli pochodna wojny w Ukrainie [KOMENTARZ]

Autor. US Air Force Senior Airman Rhett Isbell

Przez lata dyskusję o obronności zdominowały na Zachodzie dwa zjawiska – rozbrojenie i cięcia w liczebności wojsk, a także stawianie na bardzo zaawansowane, czasochłonne i kosztochłonne systemy uzbrojenia. Co naturalne, do obu trendów dostosował się przemysł zbrojeniowy. Jednak, wojna w Ukrainie, a także niepewność strategiczna w innych częściach świata wymusiła szybką refleksję decydentów, wojskowych i przemysłowców. Lecz nie będzie to proces łatwy i przyjemny, nawet jeśli mówimy o USA, a co dopiero w przypadku szeregu państw europejskich. Jednakże, bez podjęcia zmian w myśleniu o produkcji zbrojeniowej, nie będzie możliwe mówienie o odpowiedniej zdolności odstraszania. Zachód musi zmienić swoje podejście i zapewne będzie to związane z zachodzącymi przeobrażeniami na gruncie amerykańskim, a więc w państwie liderze NATO czy też AUKUS.

Reklama

Rosyjska agresja na Ukrainę i sprawa pomocy wojskowej dla broniącego się państwa postawiła pytania o wydajność amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego. Na pierwszy rzut oka, w przeciwieństwie do części natowskich, europejskich sojuszników Waszyngton może mówić o dużym komforcie strategicznym w tym zakresie. Pokazują to zarówno dane odnoszące się do skomasowania kluczowych światowych firm zbrojeniowych właśnie w portfolio amerykańskiej zbrojeniówki, ale również niezachwiana od lat rola głównego eksportera uzbrojenia. SIPRI zauważa, że od 2018 r. pięć największych firm zbrojeniowych, z pierwszej setki w skali świata, ma siedziby w USA. A jednocześnie, sprzedaż broni przez 40 amerykańskich firm znajdujących się na liście top 100 wyniosła w 2021 r. 299 mld USD. Amerykanie generalnie posiadają niemal 40 proc. światowego udziału w eksporcie broni (dane cytowanego SIPRI w okresie 2017-21). Co więcej, podmioty zbrojeniowe w USA mogą mówić także o możliwości odwoływania się do swego rodzaju stabilizacji jeśli chodzi o synergię z amerykańskimi zbrojeniami.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama