Przemysł Zbrojeniowy

Amerykanie próbują wprowadzić do lotnictwa paliwo wodorowe

Opracowanie lepszego sposobu przerabiania paliwa lotniczego na wodorowe jest celem prac prowadzonych obecnie w armii Stanów Zjednoczonych – fot. USAF
Opracowanie lepszego sposobu przerabiania paliwa lotniczego na wodorowe jest celem prac prowadzonych obecnie w armii Stanów Zjednoczonych – fot. USAF

Według Defense News wojskowe laboratorium badawcze (Army Research Laboratory) w Adelphi (w stanie Maryland) rozpoczęło prace nad efektywnym systemem przekształcania standardowego paliwa lotniczego JP-8 w paliwo wodorowe.

JP-8 (koszt 1 galona/3,8 litra to około 15 dolarów) to najczęściej wykorzystywane w siłach zbrojnych USA paliwo lotnicze. Jest ono stosowane nie tylko na statkach powietrznych, ale również do zasilania różnych innych systemów uzbrojenia, mobilnych generatorów diesla, a nawet pieców w kuchniach polowych.

Obecnie technologia przerabiania paliwa lotniczego JP-8 na wodór polega na jego podgrzewaniu, przepuszczaniu przez łańcuch katalizatorów i po rozdzieleniu na różne frakcje na oddzieleniu wodoru, który jest oczyszczany przechodząc przez ultracienką membranę wykonaną głównie z palladu.

Jeżeli podjęte prace zakończą się powodzeniem to Amerykanie spodziewają się znacząco zmniejszyć zużycie paliwa, a tym samym ograniczyć liczbę lotów powietrznych zbiornikowców wykonywanych do baz wojskowych rozwijanych w strefach toczących się konfliktów wojennych. Amerykanie przypominają, że takie misje są bardzo niebezpieczne, czego przykładem jest konflikt w Afganistanie.

Równolegle z pracami nad samym paliwem konstruktorzy chcą stworzyć specjalne ogniwa paliwowe, których efektywność określa się na 30% (w porównaniu do obecnie wykorzystywanych o efektywności 15-17%).

Nowa stacja przeobrażania paliwa ma być lekka i kompaktowa. Jednak zanim zostanie ona wprowadzone na wyposażenie wojsk ekspedycyjnych na pewno minie kilka lat.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.