Przemysł Zbrojeniowy

Air Fair 2019: Bezzałogowce i systemy zarządzania z ITWL

NeoX na stoisku ITWL. Fot. J.Sabak
NeoX na stoisku ITWL. Fot. J.Sabak

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych zaprezentował podczas salonu lotniczego Air Fair 2019 w Bydgoszczy systemy bezzałogowe i rozwiązania związane z bezpieczeństwem i zarządzaniem personelem oraz obsługą techniczną sprzętu.

Centralny element ekspozycji ITWL w Bydgoszczy stanowił bezzałogowiec NeoX w układzie latającego skrzydła, wyposażony w umieszczoną na dziobie głowicę obserwacyjną. Masa startowa NeoX to 9 do 11 kg, zaś masa ładunku użytecznego nie może przekraczać 2,5 kg. Maszyna ma rozpiętość skrzydeł wynoszącą 2,59 m i długość wynoszącą 1,48 m. Bezzałogowiec napędzany jest silnikiem elektrycznym, pozwalającym na osiągnięcie maksymalnej prędkości do 170 km/h w locie poziomym, przy minimalnej prędkości lotu określonej na 50 km/h. NeoX można przygotować do działania w czasie poniżej 10 minut od podjęcia decyzji o jego użyciu a jego promień działania wynosi od 15 km do ok. 30 km. Pułap operacyjny tego bsp to 100 do 1000 m, ale może on osiągnąć wysokość nawet 4000 m nad poziomem morza.

image
Wielowirnikowiec AtraxM. Fot. J.Sabak

Oprócz tej maszyny na stoisku można było również zobaczyć wielowirnikowiec AtraxM w jednej z konfiguracji - czterowirnikowej. Wirniki napędzane są elektrycznie, co zapewnia pułap do 2000 m przy prędkości maksymalnego wznoszenia wynoszącej 16 m/s. Prędkość w locie poziomym wynosi do 80 km/h, ale optymalna prędkość przelotowa to 20 km/h. Zależnie od wersji maszyny te mogą mieć ma masę startową wynoszącą od 4,8 do 6,7 kg. Promień działania w terenie zurbanizowanym określono na 2k m, a w terenie otwartym na 10 km. AtraxM może być wyposażony w różne warianty głowic optoelektronicznych, zgodnie z potrzebą jego docelowego użytkownika. Konstruktorzy podkreślają znaczenie modułowej, i tym samym łatwo modyfikowalnej, architektury całego systemu.

Na stanowisku ITWL można było również zobaczyć działanie systemu informatycznego wspierający proaktywne zarządzanie bezpieczeństwem lotów "TURAWA-MATS" stosowanego przez Siły Zbrojne RP. Ułatwia on właściwe wykorzystanie środków i personelu, jak również kontrolę procedur i standardów.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.