Podczas tegorocznych targów Aero India 2019 zakłady Hindustan Aeronautics Limited (HAL) zaprezentowały nową wersję śmigłowca Dhruv, przeznaczoną dla marynarki wojennej.
Śmigłowiec - określany jako Naval Utility Helicopter (NUH) - jest odpowiedzią na wymagania indyjskiej marynarki wojennej i straży granicznej, które poszukują maszyny do zadań związanych z działaniami poszukiwawczo-ratowniczymi (SAR), ewakuacją medyczną (Medvac), zwalczaniem terroryzmu i piractwa morskiego oraz dowodzenia i łączności.
Czytaj też: Indie chcą kupić 24 nowe śmigłowce morskie
Najważniejszą zmianą w stosunku do wersji bazowania lądowego, jest zastosowanie składanych łopat wirnika głównego oraz składanej belki ogonowej. Ma to za zadanie ułatwić przechowywanie śmigłowca na pokładach okrętów. Konstrukcja znajduje się obecnie w fazie demonstratora technologii i to on został zaprezentowany na targach. Oblot pierwszego prototypu planowany jest na ten rok.
Dhruv jest wielozadaniowym, jednosilnikowym lekkim śmigłowcem. Wersja morska maszyny ma być oparta na odmianie Mk III, która zasilana jest silnikiem Ardiden 1H1 o mocy maksymalnej ok. 1400 KM. Maksymalna masa startowa maszyny wynosi ok. 5500 kg, a maksymalna masa ładunku 1000 kg. Zasięg śmigłowca wynosi 630 km, a prędkość maksymalna może wynosić do 250 km/h. Kabina zabudowana jest w standardzie glass-cockpit, maszyna dysponuje też głowicą elektroniczną działającą w zakresie światła widzialnego i podczerwieni. Dhruv Mk III używany jest w siłach zbrojnych Indii, Nepalu i Mauritiusu.
-CB-
Nie "Dhurv" tylko DHRUV. I zabrakło informacji, że to śmigłowce opracowane wspólnie z niemieckim Bolkowem w latach 80-tych.