Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

900 mln euro odszkodowania dla Airbus Defence

Fot. Luftwaffe
Fot. Luftwaffe

Koncern Airbus żąda od Niemiec około 900 mln euro odszkodowania za skasowane zamówienie na 37 myśliwców Eurofighter Typhoon. Kwestia rekompensaty wypłynęła, zgodnie z doniesieniami niemieckich mediów, podczas zamkniętego posiedzenia komisji finansów Bundestagu.  

Źródła powiązane z niemieckim przemysłem mówią raczej o sumie 800 mln euro, jednak skala kosztów jakie poniosą Niemcy za odstąpienie od zakupu tych maszyn pozostaje nadal ogromna. 

Decyzję w tej sprawie miał podjąć poprzedni minister obrony niemiec Thomas de Maziere jeszcze w roku 2011. Pomimo to nie podjęto żadnych działań w celu renegocjacji umowy czy choćby redukcji jej negatywnych skutków.

Może to wskazywać iż decyzje kadrowe podjęte w ostatnich dniach przez minister Ursulę von der Leyer były nie tylko zasadne, ale wręcz poważnie spóźnione i mogły kosztować podatników niemieckich dziesiątki, jeśli nie setki milionów euro. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.