Przemysł Zbrojeniowy
65 mld rubli na rakiety dla rosyjskich myśliwców
Rosyjskie ministerstwo obrony zamówiło najnowsze rosyjskie pociski średniego zasięgu R-77-1 za łączną sumę 65 mld rubli (około 870 mln dolarów). Dzięki temu wieloletniemu zamówieniu mają zostać całkowicie zastąpione przestarzałe pociski R-27 z półaktywną głowicą radiolokacyjną. R-77 posiada aktywną głowicę radiolokacyjną i zasięg do 110 km.
Jak informuje dziennik Izwiestia, ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej zawarło już umowę jakiś czas temu i rozpoczęły się już nawet dostawy pierwszej partii pocisków. Źródłem tych wiadomości mają być anonimowe osoby w strukturach administracyjno-przemysłowych. Brak jest informacji na temat liczby zamówionych rakiet, ale ekstrapolując z ceny eksportowych kontraktów na tego typu pociski mowa jest o kilku tysiącach egzemplarzy. Jest to największe zamówienie na pociski rakietowe od czasu umowy z 2015 roku na starszy model R-77, której wartość wynosiła 13 mld rubli.
Celem kontraktu jest całkowite zastąpienie rakiet R-27 z półaktywnym naprowadzaniem i wprowadzenie nowej wersji R-77 na uzbrojenie wszystkich maszyn sił powietrzno-kosmicznych, które są do tego dostosowane. Dotyczy to nie tylko nowych myśliwców i samolotów wielozadaniowych generacji 4++ i 5, ale również zmodernizowanych ciężkich myśliwców MiG-31BM i bombowców frontowych Su-34. Pod względem możliwości i zastosowania rakieta R-77-1 jest odpowiednikiem zachodnich pocisków Meteor czy AMRAAM.
Kontrakt dotyczy najnowszej wersji rakiety, oznaczonej R-77-1. Jest ona wyposażona w aktywną głowicę radiolokacyjną i nowe magistrale wymiany danych oraz oprogramowanie a jej zasięg zwiększono z około 80 do 110 km. W skutek zmian masa wzrosła o około 15 kg do 190 kg. Modyfikacji uległy też stateczniki i tylna część pocisku, aby obniżyć opór aerodynamiczny i zwiększyć manewrowość w fazie terminalnej. R-77-1 we wstępnej fazie lotu korzysta z danych celu pochodzących z samolotu-nosiciela i aktywną głowicę uruchamia około 30 km od celu, wchodząc w terminalną fazę lotu. W dużym stopniu R-77-1 odpowiada rakiecie RVV-SD, która jest eksportowym wariantem oferowanym m.in. do Indii. Obecnie trwają prace nad jeszcze nowszą wersją przeznaczoną dla maszyn Su-57, która oznaczona jest K-77M. Pocisk w tym wariancie ma być wyposażony w dwustopniowy silnik i radar AESA oraz stateczniki nowego typu. Testowano również wersję K-77ME z silnikiem klasy ramjet.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie