Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

300. transporter Boxer trafił do odbiorcy

Ambulans boxer armii holenderskiej. Fot. Gerben Van Es/www.defensie.nl
Ambulans boxer armii holenderskiej. Fot. Gerben Van Es/www.defensie.nl

Grupa przemysłowa ARTEC GmBH, spółka joint venture KMW i Rheinmetall Man Military Vehicles, poinformowała o dostarczeniu trzechsetnego egzemplarza opancerzonego wozu bojowego Boxer. Jest nim ambulans przeznaczony dla armii holenderskiej. 

Pojazd bojowy Boxer to efekt współpracy przemysłu niemieckiego i holenderskiego, zaprojektowany z myślą o wypełnianiu różnorodnych zadań. Dostosowanie odbywa się dzięki instalowaniu modułów zadaniowych. Zastosowanie wspólnej, stalowej konstrukcji z napędem, do której mocowane są określone przez zamawiającego moduły zadaniowe pozwala na znaczną unifikację pojazdów różnych wersji.

Pojazd chroni warstwowy pancerz stalowo-kompozytowy, do którego można dodatkowo mocować kolejne moduły. W podstawowej wersji bez dodatkowego opancerzenia transporter ma masę ok. 30 000 kg. Można go transportować drogą powietrzną samolotami o wielkości A400M. Montaż/demontaż paneli opancerzenia zajmuje ok. godzinę.

Wersja sanitarna w jakiej wykończono trzechsetny egzemplarz, zapewnia identyczną ochronę załodze i personelowi medycznemu jak wersja bojowa, jest także równie mobilna. Bundeswehra zamówiła 72 egzemplarze tej wersji, armia Holandii natomiast 58 ambulansów, różniących się jednak wyposażeniem i konstrukcją od wozów niemieckich.  Producent oferuje bowiem możliwość wykończenia pojazdów sanitarnych w jednym z kilkunastu podwariantów., pozwalających dostosować wozy do konkretnych, szczegółowych potrzeb związanych z liczbą przewożonego personelu medycznego i rannych.

Ogólne zamówienie obu tych armii, będących pierwszymi kontrahentami ARTEC GmBH, opiewa na 472 egzemplarze. W świetle kryzysu na Ukrainie Niemcy zdecydowali jednak o pozyskaniu dodatkowych 131 pojazdów, co przyczyniłoby się do podwyższenia ich docelowej liczby na wyposażeniu Bundeswehry do 403. Holandia zdecydowała o pozyskaniu łącznie 200 transporterów.

Podstawowa wersja pojazdu Boxer może przewozić dwóch członków załogi i dziesięciu żołnierzy desantu. Maksymalna szybkość drogowa to 100 km/h, zasięg wynosi 1000 km. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. FTR

    coraz większa rola ambulansów... a bojowych coraz mniej...

    1. T-Bone

      zawłaszcza w polskiej armii.

    2. vvv

      bo boxer jest transporterem a nie wozem bojowym. od tego maja mardery i pumy

    3. panzerfaust39

      Bundeswehra nie zabija więc czymś musi rozwozić koce i ewakuować rannych cywilów

  2. kos

    Może ktoś odpowiedzieć jak się ma nasz Rosomak do Boxera ?

    1. NATOwnik

      Jak Zuk do Craftera lub jak Syrena 105 do Porsche 911! Rosomak to slaba wersja Patrii dla biednych a Boxer to najpotezniejszy KTO na swiecie! Nic wiecej i nic mniej!

  3. Oj

    @kos Pod jakim względem? choć generalnie pod każdym BOXER przewyższa Rosomaczka..... @Bonifacy Tobie się tylko wydaje że 2x większe a ja ci powiem co najmniej 7X

  4. Bonifacy

    Wydaje sie ze niemieckie moce produkcyjne w temacie Boxera sa dwa razy wieksze niz Polski w przypadku Rosomaków.

Reklama