Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Promocja zbrojeniówki i możliwości współpracy. Kownacki na targach w Brazylii

  • JMSDF Kashima i destr Isoyuki
    JMSDF Kashima i destr Isoyuki
  • fot. a_m_o_u_t_o_n / pixabay
    fot. a_m_o_u_t_o_n / pixabay

Delegacja Ministerstwa Obrony Narodowej, pod przewodnictwem sekretarza stanu w MON Bartosza Kownackiego, wzięła udział w Międzynarodowej Wystawie Sprzętu Wojskowego LAAD 2017 w Rio de Janeiro w Brazylii. Ministrowi towarzyszyli również przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

W czasie wizyty wiceminister Kownacki odbył spotkania bilateralne mające na celu promocję polskiego przemysłu zbrojeniowego. Delegacja spotkała się między innymi z przedstawicielami resortów obrony Brazylii, Kolumbii, Meksyku, Ekwadoru, Argentyny i Macedonii, a także przedstawicielami przemysłu.

Polska delegacja zapoznała się między innymi z ofertą tureckiego koncernu Roketsan, oferującego Siłom Zbrojnym systemy rakietowe różnego typu.

Kownacki, Brazylia
Fot. MON

Targi LAAD 2017 są pierwszymi, podczas których zaimplementowano zapisy porozumienia MON z PGZ o współpracy w zakresie promocji przemysłu zbrojeniowego. Stosowane powszechnie na świecie rozwiązanie połączenia stanowiska promocyjnego rządowego oraz przemysłowego w ramach jednego wspólnego stanowiska narodowego. 

MON, Brazylia
Fot. MON

Podczas targów sekretarz stanu w MON aktywnie wspierał także ofertę firmy PIAP oraz PZL Mielec w zakresie sprzedaży samolotu M28 na rynki latynoamerykańskie. 

Czytaj więcej: Polski samolot na targach w Rio. M28 dla brazylijskiej armii?

W tym roku oczekuje się ponad 650 wystawców oraz prawie 38 tys. odwiedzających. Planowany jest udział 195 oficjalnych delegacji z 85 krajów, łącznie 500 oficjalnych delegatów. Ma się odbyć około 2200 spotkań.

 

 

Reklama

Komentarze (3)

  1. Willgraf

    a czy to nie Brazylia kupiła Caracale.....

    1. wojtek

      kupili black hawki kilka lat temu

  2. janusz 94

    Niestety po 89r. - zaniedbano przemysł zbrojeniowy : mówiąc " jakoś to będzie lub ktoś może nam podaruje za obalenie KOMUNIZMU z Europy " ? Tak jednak się nie stało a sam Balcerowicz jako sługa ( doradców USA ) - likwidował nie tylko miejsca pracy zwykłym obywatelom ale pośrednio przyczynił się do likwidacji wojskowych zakładów ? Co obecnie mamy - ano pusto w magazynach lub złom po sowiecki ! Szczątkowe zachodnie uzbrojenie za 1$ z lat 80 ? Putin można przypuszczać śmieje się z Polski - gdyż sama zlikwidowała swój przemysł obronny w przeciwieństwie do wojsk Rosyjskich , które stale modernizuje lub unowocześnia pod jego rządzeniem by dorównać krajom takim jak USA czy CHINY . Mimo tego nasz przemysł już się nie podniesie gdyż technologia ucieka nam szybko , by nie powiedzieć bardzo szybko ? Zachód nawet nie do puści byśmy na licencji coś produkowali - ewentualnie możemy jakieś starocie kupić ! Chcemy iść na wojnę z Kremlem - praktycznie nie mając nic , slogany rzucane w mediach na forach nie zastąpimy uzbrojenia potrzebnego do obrony chociaż naszych granic ? Tkwimy dalej w jakimś amoku że to NATO nas obroni , który kraj nas obroni jak myślicie kochani forowicze ? - USA , NIEMCY , WIELKA BRYTANIA , FRANCJA , mało prawdopodobne ! Targi i owszem trzeba na nie jeździć - oglądać , podglądać , ale tam musi być przemysł który cos konkretnego produkuje i na masową skalę . Próby zawrócenia zmarnowanych lat pod względem uzbrojenia nam ciągle nie wychodzi - latami czeka armia na konkrety - a tych nie widać ?

  3. Marek1

    Panie Kownacki, czy Pan wie, że coraz głośniej słychać w kuluarach międzynarodowego rynku kooperacyjnego firm zbrojeniowych świata, że Polska już ma i będzie miała jeszcze większe problemy z pozyskiwaniem/transferem wysokich technologii dla firm z PGZ ? Problemy te wynikają z permanentnie spadającej wiarygodności PGZ(i Polski w ogóle) w zakresie skuteczności ochrony kontrwywiadowczej. Czołowe firmy zbrojeniowe świata, które uczestniczą w największych przetargach, coraz poważniej zaczynają się obawiać, że najnowocześniejsze technologie jakie mogą trafić do firm PGZ "wyciekną" na zewnątrz w związku z chaosem wywołanym masowymi czystkami w służbach kontrwywiadowczych. Może nie zablokuje to całkowicie kooperacji, ale na pewno wpłynie na CENĘ i zakres przekazywanych technologii(bez najtajniejszych elementów high-tech). A Polacy potem będą pytać dlaczego polski przemysł dostarcza jedynie pojazdy, prosty osprzęt, podstawowe wyposażenie, itp. mniej ważne technologiczne komponenty ...

    1. Junger

      Polecam przeczytać "Długie ramię Moskwy", jeśli chcesz mieć jakąkolwiek wiedzę na temat historii polskiego wywiadu i kontrwywiadu. Niestety, takie tuzy wywiadu jak Marek Dukaczewski wciąż zabierają głos.

    2. Bartosz K.

      Nie wiem.

    3. Bibi

      Marek1 już zdażyłeś się naczytać "rewelacji" z Pikio o raporcie M6 ? W praise międzynarodowej nie znajduje na to potwierdzenia.

Reklama