Przemysł Zbrojeniowy

Próby ogniowe pojazdów programu Land 400

Fot. AUS Army
Fot. AUS Army

W Australii miały miejsce próby ogniowe pojazdów, których producenci starają się o zdobycie kontraktu na budowę wozów Combat Reconnaissance Vehicle, ich planowane dostawy to część programu Land 400.

Do drugiej fazy programu, na którą składają się zarówno negocjacje warunków umowy, jak i dwunastomiesięczne testy poligonowe i operacyjne, zakwalifikowano dwie oferty - BAE Systems-Patria AMV35 (R), wyposażony w wieżę E35 produkcji BAE Systems Hägglunds i pojazdy Rheinmetall Boxer CRV (l) z dwuosobową wieżą Lance uzbrojoną w działko 30 mm, produkowane przez niemiecki koncern Rheinmetall.

Oba rywalizujące pojazdy biorą obecnie udział w wyczerpujących, dwunastomiesięcznych seriach testów i ocen - ten etap postępowania, mający na celu wykrycie ewentualnych wad eksploatacyjnych, będzie miał kluczowe znaczenie dla wyboru zwycięzcy. Drugim z niezwykle istotnych kryteriów wyboru będzie oferta współpracy z firmami lokalnymi, przedstawiona przez rywalizujące ze sobą koncerny zbrojeniowe.

Czytaj też: Australijska przemysłowa prezentacja AMV35.

Druga faza australijskiego programu Land 400 ma na celu poprawę możliwości działania sił lądowych tego państwa poprzez zapewnienie im możliwie najlepszych pojazdów bojowych, zdolnych do działania na obecnym i przyszłym polu walki, dysponujących zwiększoną siłą ognia, ochroną, mobilnością i możliwością wymiany danych cyfrowych.

Komentarze