Reklama

Polityka obronna

Prezydent: liczymy na pogłębienie więzi sojuszniczych

Fot. MON
Fot. MON

Jako ważny partner USA oraz wiarygodny członek NATO, liczymy na pogłębienie więzi sojuszniczych, gdyż jest to w dobrze pojętym interesie całej wspólnoty Zachodu – oświadczył prezydent Andrzej Duda w orędziu do zagranicznych dyplomatów akredytowanych w Polsce.

Prezydent mówił, że wybuch pandemii przypomniał „o potrzebie budowy silnych instytucji, stanowiących fundament, na którym społeczeństwo może się wesprzeć w chwili próby”. „W obszarze relacji międzypaństwowych taką rolę odgrywa prawo międzynarodowe. Stąd moje głębokie przekonanie o potrzebie konsekwentnego egzekwowania przestrzegania jego zasad, zwłaszcza w odniesieniu do praw człowieka” – podkreślili Duda.

Jak zaznaczył, „niestety ostatnie miesiące, w różnych częściach świata, dostarczyły kolejnych przykładów łamania tak podstawowych praw, jak prawo do wolnych i demokratycznych wyborów, czy pokojowego demonstrowania”.

Dodał, że Polska będzie jeszcze przez dwa lata zasiadać w Radzie Praw Człowieka ONZ. Zapewnił o otwartości naszego kraju na współpracę ze wszystkimi partnerami w celu skuteczniejszej ochrony podstawowych praw i wolności.

Prezydent zapowiedział, że w drugiej kadencji chce kontynuować działania na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa Polski, zarówno w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak i poprzez współpracę dwustronną.

„Dlatego z uznaniem przyjmuję deklaracje prezydenta USA Joe Bidena i jego administracji dotyczące amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo Europy oraz zobowiązań sojuszniczych wynikających z artykułu piątego Traktatu Waszyngtońskiego” – dodał prezydent.

Oświadczył również, że Polska jest ważnym partnerem Stanów Zjednoczonych i wiarygodnym członkiem NATO. W związku z powyższym zaznaczył, że Polska liczy na pogłębienie więzi sojuszniczych – „jest to w dobrze pojętym interesie całej wspólnoty Zachodu”.

Reklama
Reklama

Wskazał ponadto na wymiar gospodarczy bezpieczeństwa. Wzywał, by pozostając otwartymi na współpracę z partnerami na całym świecie, myśleć o tworzeniu „bezpiecznych, regionalnych łańcuchów współpracy w obszarach strategicznych”.

Zaznaczył, że chodzi również o współpracę energetyczną, której „najważniejszym zadaniem jest zagwarantowanie możliwości wyboru poprzez dywersyfikację dostaw surowców, a także poprzez dywersyfikację nowego miksu energetycznego”.

"W tym celu, razem z rządem, pracujemy nad takim modelem polskiej energetyki przyszłości, który zapewni dywersyfikację oraz skuteczną realizację celów transformacji energetycznej w sposób sprawiedliwy, tzn. uwzględniający uwarunkowania ekonomiczne i społeczne w Polsce postrzegane przez pryzmat dobrze rozumianego interesu naszych obywateli" – podsumował prezydent.

Źródło:PAP
Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama