Zbigniew Rau: polityka rosyjska jest wyzwaniem dla bezpieczeństwa NATO

24 marca 2021, 11:58
russian army military mil.ru
Fot. mil.ru
Reklama

Polityka rosyjska jest wyzwaniem dla bezpieczeństwa NATO. W tej kwestii jest absolutnie niezbędne, aby łączyć efektywne, polityczne odstraszanie i militarne bezpieczeństwo – oświadczył w środę w Brukseli przy okazji spotkania szefów dyplomacji państw Sojuszu Północnoatlantyckiego minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau. Z kolei negatywnie o Rosji wypowiedział się szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Według niego UE musi reagować na autorytarne rządy Kremla.

Jak powiedział polski minister, w kwestii Rosji jest absolutnie niezbędne, aby łączyć efektywne, polityczne odstraszanie i militarne bezpieczeństwo.

„Jednym z najlepszych potwierdzeń wiarygodności tego przekonania są obecne wydarzenia w Bułgarii. Jak wiemy, domniemani rosyjscy szpiedzy zwiększyli aktywność na terytorium państwa członkowskiego NATO i sprzymierzeńca Polski” – powiedział. Ponadto wskazał, że polityka rosyjska jest wyzwaniem dla bezpieczeństwa NATO.

Ważną kwestią dyskutowaną na spotkaniu ministerialnym są relacje NATO-UE. „Skorzystamy z obecności szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella i państw członkowskich UE, jak Szwecja i Finlandia, by rozmawiać o tym, co łączy NATO i europejską wspólnotę w kwestii wspólnego bezpieczeństwa” – oznajmił.

Szef dyplomacji UE podkreślił, że jedność Europejczyków w kwestii Rosji powinna wykraczać poza Unię Europejską. „Mamy do czynienia z Rosją, która oddala się od europejskich wartości, staje się coraz bardziej krajem autorytarnym i musimy na to reagować. Unia Europejska musi reagować i dlatego nałożyliśmy sankcje na sześciu wysokich rangą urzędników rosyjskich, którzy powiązani byli z otruciem Aleksieja Nawalnego” – powiedział.

Dodał, że problemem z Rosją są też stosowane przez ten kraj dezinformacja i cyberataki. Według niego „na te kwestie też trzeba reagować”.

Reklama
Reklama

„Rosja jest sąsiadem, niebezpiecznym sąsiadem, ale musimy dzielić się z nią pewnymi kwestiami, co do których mamy wspólne interesy, jak nuklearne z Iranem czy zmiany klimatu” – powiedział Borrell, dodając, że jednak ponad wszystko trzeba zabiegać o to, aby Rosja nie łamała międzynarodowego prawa.

Partnerstwo transatlantyckie pozostaje kamieniem węgielnym naszej zbiorowej obrony – napisali we wtorek ministrowie spraw zagranicznych państw NATO, biorący udział w spotkaniu w Brukseli. Dodali, że agresywne działania Rosji stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego.

„Agresywne działania Rosji stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Terroryzm we wszystkich jego formach i przejawach pozostaje stałym zagrożeniem dla nas wszystkich. Siły asertywne i autorytarne oraz podmioty niepaństwowe kwestionują porządek międzynarodowy oparty na zasadach, w tym poprzez zagrożenia hybrydowe i cybernetyczne, wrogie wykorzystanie nowych technologii, a także inne zagrożenia asymetryczne” – czytamy w oświadczeniu przekazanym we wtorek przedstawicielom mediów.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Marian
piątek, 26 marca 2021, 23:46

Takie rzeczy to ja mogę powiedzieć.... Taka jest polityka Panie Ministrze.... Mnie tylko zastanawia czy Pan Minister wierzy w Nawalnego jako zbawcę Rosji i rozwiązania problemów NATO, bo odpowiedź na to pytanie wiele nam powie.....

Marian
piątek, 26 marca 2021, 23:36

Nie trzeba być ministrem żeby to wiedzieć. Rosja była, jest i będzie zagrożeniem, gdyż Rosja ma "inny punkt widzenia" niż zachód i będzie robić wszystko aby swoją pozycję wzmacniać a zachód osłabiać. Taka jest polityka...

Niuniu
środa, 24 marca 2021, 21:59

A czym jest polityka NATO dla Rosji panie ministrze? Pan, zawodowy dyplomata najlepiej wie, że "kij" ma dwa końce. A stwierdzenie kto odpowiada za obecny impas jeśli nie wręcz konfrontacyjny rodzaj stosunków politycznych Rosja - NATO zależy tylko i wyłącznie od tego kto udziela odpowiedzi. Nie ma tu bezstronnych ekspertów.

Autor
czwartek, 25 marca 2021, 15:05

Tak jak zwykle wszyscy wokół czepiają się tej biednej skrzywdzonej Rosji. I w dodatku zupełnie bez powodu....

runs
środa, 24 marca 2021, 20:32

Polityka NATO jest wyzwaniem dla bezpieczeństwa Rosji. Tak juz lepiej dla prawdy.

PLw
czwartek, 25 marca 2021, 07:53

W Prawdie nie ma izwiestii, w Izwiestiach prawdy niet ...

swiatowid
środa, 24 marca 2021, 13:07

coz za niezwykle odkrywcze stwierdzenie

Tweets Defence24