Polityka obronna
Konkurs z okazji rocznicy wstąpienia Polski do NATO
![Graf. MON via Twitter](https://cdn.defence24.pl/2021/03/12/800x450px/3RZGkXoECpj4LCRIdxxBnSLOUaT2l7yEqX6K4OBr.dhtr.jpg)
Mijają 22 lata od wstąpienia Polski do NATO; 12 marca 1999 przystąpiliśmy do najstarszego i najsilniejszego sojuszu obronnego w historii – przypomniał w piątek na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Ponadto ministerstwo ogłosiło w piątek konkurs dla organizacji pozarządowych na działania patriotyczno-edukacyjne i mural pod hasłem „Mur, ale historia Wojska Polskiego”.
Czechy wraz z Węgrami i Polską weszły do NATO 12 marca 1999 r. Słowacja została członkiem Sojuszu w 2004 r. razem z innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Polska, Czechy i Węgry otrzymały zaproszenie do członkostwa w Pakcie podczas szczytu w Madrycie w 1997 r. Ministrowie spraw zagranicznych przekazali dokumenty ratyfikacyjne sekretarz stanu USA Madeleine Albright w amerykańskim mieście Independence 12 marca 1999 r.
Od trudnych początków, przez transformację i uzawodowienie po głęboką modernizację i stałe zaangażowanie – dziś mijają 22 lata od wstąpienia Polski do @NATO. 12 marca 1999 przystąpiliśmy do najstarszego i najsilniejszego sojuszu obronnego w historii#WeAreNATO pic.twitter.com/nBjQWbOi4N
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) March 12, 2021
W związku z dzisiejszą rocznicą, szef MON ogłosił w piątek 12 marca br. konkurs pt. MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO.
W 22. rocznicę wejścia Polski do #NATO ogłaszamy konkurs dla organizacji pozarządowych "MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO". Dzięki dofinansowaniu MON w całym kraju powstaną murale opowiadające o dawnych i współczesnych dziejach #WojskoPolskie. Zachęcam do udziału! pic.twitter.com/LJCn0DR2VV
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) March 12, 2021
Jak informuje MON, mural ma być nie mniejszy niż 3 metry szerokości i 3 metry wysokości i powinien zostać wykonany techniką zapewniającą 5-letnią trwałość i odporność na zmywanie.
"Należy dołączyć dokument potwierdzający, że wnioskodawca ma prawo przez co najmniej 5 lat do korzystania z powierzchni, na której powstanie mural. Miejsce w przestrzeni publicznej musi być godne dla upamiętnienia bohaterów i wydarzeń. Na muralu powinno być widoczne logo Ministerstwa Obrony Narodowej. Wnioski o dofinasowanie powinny zawierać m.in. opis planowanych działań patriotyczno-edukacyjnych, takich jak np. uroczystość odsłonięcia muralu połączona z prelekcją historyczną, okolicznościową wystawą, koncertem itp. Projekt muralu trzeba wkleić w ramkę formularza oferty" – informuje resort na swojej stronie internetowej.
![Reklama](https://cdn-legacy.defence24.pl/defence24.pl/upload/2020-11-12/qjotkp_BanerdosklepuKompBraci2000x90001.jpg)
Murale mogą przedstawiać polskie wojska, od średniowiecza po współczesność. Tematem muralu mogą być wydarzenia lub postaci, które miały bezpośredni wpływ na kształtowanie państwa polskiego, na walkę o niepodległość i suwerenność Ojczyzny. Mural może przedstawiać – jak podaje MON – "ważne dokonania Sił Zbrojnych RP i żołnierskich pokoleń". Lokalne społeczności mogą na muralu upamiętnić swoich lokalnych bohaterów walk o niepodległość, a także współczesnych żołnierzy Wojska Polskiego.
"Konkurs adresowany jest do organizacji pozarządowych oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Każdy z nich może złożyć maksymalnie 2 oferty" – zaznacza MON.
Wnioski należy składać do 30 kwietnia 2021 r. Realizacja zadań planowana jest od 21 czerwca do 30 listopada 2021 r. Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
Czytaj też: Internetowy konkurs Pieśni Patriotycznej
PAP/Defence24pl
WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]