Geopolityka

Prezydent i szef MON Ukrainy w Polsce

Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP
Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Rozpoczęła się wizyta prezydenta Petra Poroszenki w Warszawie. Ma ona związek z 25. rocznicą uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy. W Pałacu Prezydenckim szefowie państw mieli rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie w regionie, wyborach w USA, europejskiej perspektywie Ukrainy, energetyce oraz kwestiach historycznych. Odbyły się też rozmowy ministrów obrony obu krajów.

Prezydenci przyjęli m.in. wspólną deklarację w zakresie infrastruktury energetycznej. "Polska i Ukraina zostały dotknięte decyzją KE ws. gazociągu OPAL, która umożliwia Gazpromowi zwiększenie przesyłu gazu z Europy, z pominięciem Ukrainy" – głosi wspólne oświadczenie. "Uważamy, że decyzję tę trzeba zrewidować, rozumiejąc zarazem, że krok ten może być bardzo trudny i bolesny. Zobowiązujemy się bronić naszych wspólnych interesów, wykorzystując w tym celu wszystkie właściwe środki prawne" – napisano we wspólnym oświadczeniu prezydentów. Duda i Poroszenko zaznaczają, że decyzja KE może naruszać obopólne zobowiązania zawarte w Traktacie o Wspólnocie Energetycznej.
 
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że razem z Prezydentem Ukrainy chcą uhonorowania Polaków i Ukraińców, którzy pomagali sobie podczas II wojny światowej. Jak ocenił, taka inicjatywa pomoże w budowaniu atmosfery braterstwa i pojednania między narodami. Jak dodał, razem z Prezydentem Ukrainy pracują nad taką inicjatywą, a "jej efektem będzie coś w rodzaju wspólnego listu intencyjnego, na postawie którego zostanie zawiązana instytucja, która nie będzie maiła charakteru politycznego".
 

Po południu szefowie obu państw biorą udział w konferencji z cyklu Forum Przywództwa pt. "Polska-Ukraina. Partnerstwo w praktyce. 25-lecie uznania niepodległości Ukrainy przez Polskę". 

2 grudnia 1991 roku Polska jako pierwszy kraj uznała niezależność Ukrainy.

Rozmowy o bezpieczeństwie

Z przedstawicielami Ukrainy spotkał się również szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, który wziął udział w rozmowach plenarnych pod przewodnictwem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki. Następnie ministrowie obrony Antoni Macierewicz i gen. armii Stepan Poltorak podpisali  Umowę ogólną między Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą w sprawie wzajemnej współpracy w dziedzinie obronności.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.