Siły zbrojne

Prezes PZL Mielec: Przedłożymy MON ofertę śmigłowców Black Hawk

Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu PZL Mielec, Fot. A.Hładij/Defence24.pl
Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu PZL Mielec, Fot. A.Hładij/Defence24.pl

W związku z rozpoczęciem przez Inspektorat Uzbrojenia MON negocjacji dotyczących dostawy nowych śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP, Prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki poinformował w wydanym oświadczeniu, że kierowane przez niego przedsiębiorstwo przedstawi "szczegółową propozycję, która będzie również obejmowała zaangażowanie firm wchodzących w skład PGZ". Oferta będzie oparta na wiropłatach typu Black Hawk. 

W poniedziałek (20.02.2017r) Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił rozpoczęcie negocjacji z trzema wykonawcami, którzy złożyli wstępne oferty na dostawę 16 śmigłowców dla wojska. W tym dniu przekazano trzem producentom, wśród których są zakłady PZL Mielec, zaproszenia do składania ofert.

W wydanym oświadczeniu prezes mieleckich zakładów podkreślił, że kierowana przez niego firma przedstawi MON "szczegółową propozycję, która będzie również obejmowała zaangażowanie firm wchodzących w skład PGZ". Janusz Zakręcki napisał także: "Chcemy rozmawiać o tym, jak budowa Black Hawków w Polsce może stać się optymalnym rozwiązaniem dla polskiej obronności, polskich potrzeb przemysłowych i gospodarczych, oraz pomóc w budowie silniejszej i bezpieczniejszej Polski".

Czytaj więcej: Ruszają negocjacje ws. śmigłowców dla specjalsów i marynarki [HARMONOGRAM]

Janusz Zakręcki stwierdził przy tym, że rozpoczęcie przez Inspektorat Uzbrojenia negocjacji z wykonawcami jest pozytywnym krokiem w procesie zakupu nowych helikopterów dla Polskich Sił Zbrojnych. Prezes napisał: "W nadchodzących tygodniach nasz zespół będzie analizował wymogi przedstawione przez Ministerstwo Obrony Narodowej i przygotuje całościową ofertę opartą na helikopterach Black Hawk".

Prezes mieleckich zakładów podkreślił również, że Black Hawk został zaprojektowany specjalnie do celów militarnych, a nie stanowi adaptacji wersji cywilnej. "Jest to wszechstronny, wytrzymały i niezawodny śmigłowiec, który legitymuje się znakomitymi osiągami, działając w najtrudniejszych warunkach bojowych. Produkowany w Polsce od 2010 roku S-70i Black Hawk jest obecnie użytkowany przez sześć krajów. (...) Jest wykorzystywany w 31 krajach, z których wiele jest partnerami Polskich Sił Zbrojnych" - możemy przeczytać w oświadczeniu. 

Jednocześnie Janusz Zakręcki zwrócił uwagę na korzyści jakie daje produkcja helikopterów tego typu w Mielcu dla gospodarki: "Dziś produkcja Black Hawków zapewnia zatrudnienie 1700 pracownikom PZL Mielec i daje blisko 5.000 dodatkowych miejsc pracy u 50 partnerów w ramach polskiego łańcucha dostaw, nie mówiąc już o cennych wpływach eksportowych dla polskiej gospodarki narodowej". 

Jak podała Katarzyna Jakubowska z Centrum Operacyjnego MON, Inspektorat Uzbrojenia ogłosił rozpoczęcie negocjacji z wykonawcami, którzy wcześniej złożyli wstępne oferty na dostawy śmigłowców dla Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej. 20 lutego br. resort skierował do potencjalnych wykonawców zaproszenia do złożenia ofert wstępnych. 

Propozycje dotyczą pozyskania ośmiu maszyn w wersji bojowego poszukiwania i ratownictwa (CSAR w wariancie specjalnym) dla pododdziałów Wojsk Specjalnych oraz ośmiu wiropłatów służących do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) wyposażonych dodatkowo w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych (CSAR - bojowego poszukiwania i ratownictwa). W pierwszej kolejności negocjacje będą dotyczyły śmigłowców dla Wojsk Specjalnych. W obu postępowaniach zaproszenia otrzymały: konsorcjum w składzie PZL Sp. z o.o. oraz Sikorsky Aircraft Corporations; WSK „PZL-Świdnik” – S.A.; konsorcjum w składzie Airbus Helicopters societe par actions simplifiee oraz Heli Invest Sp. z o.o. Services S.K.A.

Czytaj też: MSPO 2016: Przeciwpancerny Black Hawk z Mielca

PAP/AH 

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.