Reklama

Siły zbrojne

Premier na przysiędze żołnierzy WOT. "Z dumą odbudowujemy tradycje Wojska Polskiego"

Fot. MON
Fot. MON

Dzisiaj z dumą odbudowujemy wielkie tradycje Wojska Polskiego - mówił premier Mateusz Morawiecki na niedzielnej uroczystości złożenia przysięgi wojskowej żołnierzy WOT we Włodawie. Podkreślił, że dbałość o bezpieczeństwo granic, a w czasie pokoju pomoc ludności cywilnej, jest ofiarną służbą Polsce.

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył we Włodawie w uroczystości złożenia przysięgi wojskowej żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

W uroczystości udział wzięli m.in. wicemarszałek, rzeczniczka PiS Beata Mazurek, szef MON Mariusz Błaszczak, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski, szef KPRM Michał Dworczyk oraz szef BBN Paweł Soloch.

Takie nam Bóg dał położenie, że musimy dbać o bezpieczeństwo właściwie przez wieki i cały czas dzisiaj, i w latach które jeszcze nadejdą

Premier RP Mateusz Morawiecki

"To właśnie brak dobrego, sprawnego wojska, które miałoby oparcie w silnym, sprawnym państwie i odwrotnie: brak sprawnego państwa, które mogłoby zapewnić funkcjonowanie wojsku w czasie pokoju po to, żeby broniło tego państwa w czasach wojny, w czasach agresji, spowodował upadek Rzeczpospolitej" - mówił szef rządu.

"Dzisiaj z dumą odbudowujemy tradycje Wojska Polskiego, wielkie tradycje" - dodał.

Morawiecki podkreślił, że wojsko obrony terytorialnej wzoruje się na "wspaniałych i bohaterskich poprzednikach" z Armii Krajowej, która - jak wskazywał premier - również była armią terytorialną.

W liście skierowanym do uczestników niedzielnej uroczystości, odczytanym przez szefa BBN Pawła Solocha, prezydent Andrzej Duda napisał: "Podjęliście się czegoś bardzo, bardzo ważnego, czegoś kluczowego. Dbałość o bezpieczeństwo naszych granic, a w czasie pokoju pomoc ludności cywilnej w powiatach i okręgach, w których żyjecie, służycie, jest wielką sprawą. Jest służbą Polsce taką, jakiej najbardziej potrzebujemy: ofiarną służbą, służbą serca, ale jednocześnie dopełnieniem innych bardzo ważnych, kluczowych elementów naszego bezpieczeństwa, zarówno technicznego, jak i ludzkiego w innych formacjach wojskowych stanowiących absolutnie spójną, zwartą część Wojska Polskiego".

Wierzę, że brygady obrony terytorialnej osiągną wkrótce pełną zdolność bojową i przyjmą własne sztandary

Prezydent RP Andrzej Duda

Andrzej Duda podkreślił, że Wojska Obrony Terytorialnej "są integralną częścią potencjału obronnego naszego kraju". "Cieszę się, że ta młoda formacja rozwija się dynamicznie, zasilana przez ochotników gotowych poświęcić się ojczyźnie" - napisał.

Jego zdaniem "stale rosnąca liczba żołnierzy WOT jest świadectwem patriotyzmu młodych ludzi i ich gotowości, by służyć Polsce, by bronić jej granic, by włączać się zgodnie z misją obrony terytorialnej w akcję ratowniczą".

Według prezydenta potwierdzeniem tej gotowości jest "przysięga wojskowa, która stanowi publiczne, a zarazem osobiste zobowiązanie każdego żołnierza; jest aktem włączenia się w szeregi żołnierzy Sił Zbrojnych RP". Jak dodał, WOT "czerpią siłę do wypełnienia tych przyrzeczeń z tradycji polskiego oręża".

"Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych jestem przekonany, że WOT będą godnie kontynuować tradycję cichociemnych, tradycję Armii Krajowej, tradycję Żołnierzy Niezłomnych" - podkreślił Andrzej Duda.

"Wierzę, że brygady obrony terytorialnej osiągną wkrótce pełną zdolność bojową i przyjmą własne sztandary, by swoją postawą pisać nowy rozdział w tradycji Polskich Sił Zbrojnych" - napisał prezydent.

undefined
Fot. MON

We Włodawie przysięgę złożyło 90 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To kolejna grupa ochotników, którzy wstąpili do służby i przeszli szkolenie podstawowe. Będą służyć w batalionie stacjonującym w Chełmie. Lubelska brygada OT liczy już ponad 1,6 tys. żołnierzy ochotników, wśród których jest około 200 kobiet.

Formowanie lubelskiej brygady WOT ma zakończyć się w przyszłym roku. Będzie składała się z pięciu batalionów lekkiej piechoty z siedzibami w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Docelowo ma liczyć kilka tysięcy żołnierzy.

Terytorialsi z Lubelszczyzny mają już za sobą pierwsze szkolenie poligonowe. Żołnierze uczestniczyli w różnego rodzaju ćwiczeniach, kursach i szkoleniach. Brali udział m.in. w ćwiczeniach „Dragon–17” i „Huzar–17”, a także w obchodach 97. rocznicy Bitwy pod Komarowem.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych - obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. Mają ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi, a ich misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań WOT w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych.

Formowanie wojsk obrony terytorialnej rozpoczęło się w 2017 r. Dotychczas utworzone zostało dowództwo WOT oraz brygady: w województwach podlaskim, lubelskim, podkarpackim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim. W połowie stycznia rozpoczęto formowanie brygad w województwie: pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, wielkopolskim oraz śląskim.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę niemal 8 tys. żołnierzy, w tym około 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach. 

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze (13)

  1. gosc

    te tradycje z 1939 r?

    1. Nikt

      1920

    2. gosc

      licza sie ostatnie.

  2. Z

    \"Z DUMĄ ODBUDOWUJEMY TRADYCJE WOJSKA POLSKIEGO\" Szkoda tylko, ze ta duma wyladowala w oddzialach Obrony Cywilnej zamiast w WOJSKU !!!!!!

  3. db+

    To trochę smutne, że w ciągu półtora roku od rozpoczęcia naboru udało się znaleźć w województwie lubelskim niecały tysiąc chętnych do przeszkolenia i służby w WOT. Czyli albo z ludźmi coś nie tak albo koncepcja nietrafiona.

  4. leon

    NAM SĄ POTRZEBNE NIE ,,wielkie tradycje Wojska Polskiego\"tylko nowe czołgi samoloty itd. TRADYCJAMI nic nie zwojujemy

  5. turpin

    >>że wojsko obrony terytorialnej wzoruje się na \"wspaniałych i bohaterskich poprzednikach\" z Armii Krajowej, która - jak wskazywał premier - również była armią terytorialną.<< ...oraz - będąc formacją chronicznie niedozbrojoną, poniósłszy więcej klęsk niż zwycięstw, uległa samorozwiązaniu.

  6. Franesco

    Niestety braki w ilości SPIKE LR są nadal widoczne. Wyglądają dobrze, ale gdzie światowej klasy kamizelki? Czy te jednostki mają zabezpieczone środki transportu np. lista Quadów i pojazdów 4x4 z okolicznych powiatów...

    1. obserwator

      tak maja zabezpieczenie już się robi 500 Jelczy i ponoć są już na ostatnim etapie rozmowy z KMW w sprawie 200 Leopardów A7 dla Was,do tego w USA MON podpisał tajną umowę w sprawie dostaw 32 F-35 dla lotnictwa OT i 120 UH-60M i 48 AH-64E tak żebyście se fajnie chłopaki wyglądali!

    2. Funfel

      Spike mają w 6BPD a quady w Hrubieszowie a jak nie to SG ma i skutery śnieżne też tak że pisz do ministra na pewno pomoże a śmigłowce to 25BKP ma nie wiem po co? w Świętoszowie mają Leopardy ale stare a te nowe A5 to już chyba są w Wesołej? dzwoń do ministra że potrzebujecie i tyle!

    3. funboy

      nic dodać nic ująć niby śmiesznie ale strasznie!

  7. Mr.LUKE

    Panie Premieze, prosze kupic wojku polskiemu wjecej samlotuw, smiglowcuw, czolguw, transportowcuw, okrentuw, rakiet, posickuw, radaruw, karabinuw i wtedy bedziem nie do zdarcia!

    1. marian

      Panie Mr.LUKE , dobrze ,że Pan Premier zachęca Polaków do służby w wojsku, bo jak nam już ten sprzęt kupi to nam rezerwuw zabraknie ;)

    2. vvv

      OT to nie \"wojsko\" a kursy weekendowe. nawet general Kukula juz zaczyna sie gubic co OT ma robic i ilu ma ich byc :)

    3. marian

      A dlaczego nie wojsko? Jak w służbie zasadniczej żołnierze ćwiczyli dwa razy w miesiącu, a resztę czasu zagospodarowywali dziadkowie i różne takie rejony, to to było wojsko.

  8. cewalet

    odbudowujemy tradycje? mowimy o tych tradycjach nieustannych klesk i porazek? WOT tez juz jest porażką o czym coraz glosniej sie mowi - mialy byc tlumy a chetnych coraz mniej a w zasadzie wcale (wielu po pierwszym kontakcie z tym chorym tworem (WOT) dalo juz sobie spokój rezygnujac z tego cyrku) - w jednostkach zawodowych / liniowych w magazynach pusto bo wszystko idzie na tych niedzielnych komandosow ktorzy juz kombinuja jak przytulic kase i jednoczesnie nie brac udzialu w zajeciach (L4 , te sprawy itd) a cala ta szopka skonczy sie jak z NSR czyli Narodowymi Siłami Rozpaczy i wywaleniem olbrzymich pieniedzy w błoto tymczasem zawodowa Armia to coraz wiekszy obraz nedzy i rozpaczy!!!!

    1. zibi

      zgadza się!WOT i tradycja?na miły Bóg!o co tu chodzi?Nie ma w Polskiej Armii jednostek z tradycjami i dopiero WOT je odbuduje?

  9. la Aviatorre

    Cyt. \"To właśnie brak dobrego, sprawnego wojska, które miałoby oparcie w silnym, sprawnym państwie\" Ciekawe, kto jeszcze nie tak dawno rozbroił WP, wypompowując pieniądze na alternatywną armię OT, wywalił ludzi mających własne zdanie, a w ich miejsce powstawiał \"biernych, ale wiernych\" i zawalił wszystkie kluczowe programy modernizacyjne?

    1. kolo

      Zgadzam się z Panem w całej rozciągłości ale brak mi tu pytania-komu służą te działania?komu jest na rękę słaba Polska?

  10. gosc555

    Panie Premierze w 39 też tak mówiono,ile czołgow Pan kupił,ile samolotow nowych ,ile okretów,ile nowoczesnej OPL ,ile nowych BWP,ile helikopterów ,ile dronów,ile amunicji precyzyjnej i wiele ile,ile

  11. dim

    I bardzo fajnie ! Ale zamiast po raz dwieście siedemdziesiąty piąty czytać o obronie terytorialnej (czy aby nie zaniżyłem liczby artykułów o niej ?) chętnie poczytałbym także coś o tych świetnych systemach ochrony aktywnej, wprowadzanej na polskie pojazdy bojowe. Albo o kolejnych bateriach \"Narwi\", którym technicznie właściwie nic nie stoi na przeszkodzie... prócz ich braku. Albo o...

  12. Wiktor

    Premierze, zainteresuj się lepiej budową ORP Ślązak. Drobnicę pozostaw drugiemu garniturowi.

  13. man42

    Dobrze chociaż trochę późno chyba już opwiedzieliśmy się ze utratą zachoniopomorskiego i pomorz trudno mamy takie służby ze pracują tylko nie dla Polski