Geopolityka

Premier Iraku ostrzega władze Kurdystanu

Nuri al-Maliki, premier Iraku - fot. thehotjoints.com
Nuri al-Maliki, premier Iraku - fot. thehotjoints.com

19 listopada br. iracki premier Nuri al-Maliki ostrzegł władze Autonomicznego Regionu Kurdystanu (KRG), aby powstrzymały swoje siły zbrojne przed zbliżaniem się do oddziałów rządu centralnego.Jak podała agencja AFP, biuro Premiera wystosowało oficjalne ostrzeżenie do władz KRG, po tym jak te wysłały dodatkowe siły "Peszmergów" do Tuz Khumatu - miejsca ostatnich starć między siłami rządowymi i kurdyjskimi.

To odpowiedź na odważne stwierdzenia prezydenta KRG Masuda Barzaniego, który zapowiedział, że region jest w pełni gotowy do obrony i wydał Ministrowi ds. Peszmergów (odpowiednik Ministra Obrony) polecenie podjęcia wszelkich niezbędnych kroków (przeciwko siłom rządowym). Pierwszym ruchem Barzaniego, było dosłanie w rejon starć, w których brały udział siły KRG (czemu zaprzeczył anonimowy iracki generał cytowany przez AFP) i rządu centralnego dodatkowych kilku tysięcy bojowników (później wycofanych, jak donosi AFP).

Powodem narastającego napięcia są głównie spory o poziom autonomii Kurdystanu, jej zasięg terytorialny, swobodę zawierania kontraktów naftowych z podmiotami zagranicznymi i podział dochodów ze sprzedaży surowca.

(MMT)

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.