Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Pracowity miesiąc polskich żołnierzy w Mali

  • Fot. policja.pl
  • Fot. www.strazgraniczna.pl

Właśnie minął miesiąc odkąd pierwsi polscy żołnierze wylądowali w Mali. Na razie jest ich pięciu, ale już niedługo dotrą do kolejni.Logistycy, którzy w lutym wylądowali na lotnisku w Bamako bardzo pracowicie spędzili ostatnie 30 dni. W tym czasie przyjęli 24 duże transporty z europejskimi żołnierzami i sprzętem. Dowódca zespołu transportowo-przeładunkowego (Joint Transit Team JTT), kapitan Dariusz SZYMAŃSKI podsumował działalność zespołu „Pierwszy miesiąc za nami, w tym okresie sekcja JTT zabezpieczyła 24 operacje powietrzne, które były związane z odbiorem nowo przybywających żołnierzy w rejon misji lub z rozładunkiem samolotów transportujących cargo z poszczególnych państw członkowskich do Mali”.

Czytaj więcej: Polscy żołnierze wylecieli do Mali

Oprócz cargo nasi żołnierze koordynują również odbiór żołnierzy przybywających w rejon misji. Największa grupa wojskowych przybyła 20 marca na pokładzie AIRBUS-a 310. Ponad stuosobową grupę pasażerów tworzyli Niemcy, Austriacy, Francuzi, Węgrzy oraz żołnierze z Belgii. W Mali będą się oni stanowić trzon zespołu MEDAVAC.

Czytaj więcej: Nieudana próba odbicia dawnej fortecy przez islamiskich ekstremistów z Mali

Polski Kontyngent Wojskowy w Mali (PKW Mali) działa w ramach Misji Szkoleniowej Unii Europejskiej w Republice Mali, na mocy Postanowienia Prezydenta RP z dnia 7 lutego 2013. Głównych zadań polskich żołnierzy w Afryce należeć będzie szkolenie logistyczne malijskich sił zbrojnych. Dodatkowo polscy saperzy będą działać w ramach zabezpieczenia przeciwminowego baz. Już teraz realizują zadania w ramach koordynacji załadunku i rozładunku transportów powietrznych.

Tekst: mjr Marek Pietrzak (DO SZ)

Foto: st. sierż. N. WTYKŁO (PKW Mali)

Komentarze