Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Prace nad stacją radiolokacyjną systemu Patriot

fot. Raytheon
fot. Raytheon

Koncern Raytheon poinformował o stanie prac nad nowym radarem systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Pariot. 

Najważniejszymi zmianami w nowej stacji radiolokacyjnej systemu Patriot ma być wprowadzenie trzech nieruchomych anten ścianowych zamiast jednej (co zapewnia obserwacje dookólną) na mobilnym kontenerze oraz zbudowanie ich w „technologii aktywnego skanowania fazowego” AESA (Active Electronically Scanned Array) bazującej na azotku galu (GaN).

Prace są prowadzone samodzielnie przez koncern Raytheon, który zainwestował w technologię GaN ponad 150 milionów dolarów. Zgodnie z oficjalnym komunikatem „Ci sami inżynierowie firmy Raytheon, którzy pracowali nad projektem zmodernizowanego radaru, obecnie konstruują pełnowymiarowy panel główny anteny AESA bazującej na GaN. Zgodnie z harmonogramem planują ukończenie budowy pełnowymiarowego, działającego prototypu anteny głównej w pierwszych miesiącach br., a więc zaledwie po 24 miesiącach od rozpoczęcia prac”.

Obecnie budowana antena AESA ma być bezpośrednim zamiennikiem anteny wykorzystywanej w standardowym radarze systemu Patriot. Ma ona mieć szerokość 2,7 m oraz wysokość 4 m i będzie „ustawiona w kierunku podstawowego zagrożenia”. Panele tylne będą nakierowane na kierunki pomocnicze i będą miały aperturę czterokrotnie mniejszą od anteny głównej. Pomimo tego system ma pozwalać na śledzenie celów w tył i na boki, a więc ma zapewniać obserwację dookólną.

Jedną z dwóch, tych tylnych anten udało się już zbudować rok wcześniej i zintegrować ją ze standardowym radarem systemu Patriot, wyposażonym tylko w „główną”, antenę pasywną - „wykorzystując niedawno zmodernizowany sprzęt i oprogramowanie do przetwarzania danych”. Koncern Raytheon poinformował również, że „Radar następnie śledził potencjalne cele, wykorzystując ciągłe, 360-stopniowe pole widzenia”. Do uzyskania ciągłego, 360-stopnia pola widzenia konieczne jest użycie oprócz anteny głównej także dwóch anten tylnych.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem: „niedawno ukończone kluczowe etapy rozwojowe anteny AESA wykorzystującej GaN obejmują:

  • Ukończenie budowy głównej konstrukcji anteny AESA;
  • Zbudowanie kontenera anten radaru AESA;
  • Zintegrowanie odbiorników i cyfrowego procesora radarowego w  kontenerze radaru;
  • Dostarczenie kontenera do ośrodka testowego firmy Raytheon w Pelham w stanie New Hampshire;
  • Testy podsystemu chłodzenia radaru”.

Już wcześniej Raytheon wskazywał na możliwość uruchomienia pełnowymiarowego demonstratora anteny głównej dopiero na początku 2016 rokuPrzedstawiony w komunikacie stan prac pokrywa się więc w dużej mierze z informacjami, przekazanymi jeszcze pod koniec ubiegłego roku.

Nie oznacza to jednak zakończenia prac nad radarem, Konieczne będzie bowiem zintegrowanie dwóch nowych ścian antenowych, zbudowanie trzeciej anteny, ponowne zintegrowanie systemu antenowego, zabudowanie na wszystkich „ścianach” anten systemu identyfikacji radiolokacyjnej, połączenie całości na kontenerze oraz przetestowanie zbudowanego w ten sposób prototypu.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. miki

    Brać z opcją testera po nieco niższej cenie. Dostaniemy wówczas pierwsi. Nie wierzę aby odwalili lipę........To dar niebios.

Reklama