Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Powstańcza Pantera w World of Tanks

Fot. Wargaming
Fot. Wargaming

Firma Wargaming poinformowała o wprowadzeniu do internetowej gry „World of Tanks” czołgu Pantera „Pudel” dokładnie w 73. rocznicę zdobycia tego pojazdu bojowego przez Powstańców Warszawskich. Jednocześnie firma Cobi wprowadziła do produkcji model czołgu „Pudel”, który składa się z 450 klocków.

Wprowadzenie nowego modelu czołgu do gry „World of Tanks” jest ważnym elementem w propagowaniu historii o Powstaniu Warszawskim na całym świecie. W ten sposób gracze na różnych kontynentach mogą poznać historię polskiej Pantery, która po zdobyciu przez powstańców 2 sierpnia 1944 r. wzięła aktywny udział w walkach w dzielnicy Wola w ramach doraźnie sformowanego samodzielnego plutonu pancernego „Wacek”, wchodzącego organizacyjnie w skład batalionu „Zośka”.

Powstańcy zdobyli 2 sierpnia 1944 r. dwa czołgi Pz.Kpfw.V Ausf. G „Panther”. Druga Pantera nazwana „WP” była uszkodzona, ale po jej uruchomieniu i ją również włączono do walki. Najsławniejszym czołgiem był jednak „Pudel” nazwany tak od pseudonimu porucznika Tadeusza Tyczyńskiego, żołnierza kompanii „Rudy” trzeciego batalionu „Zośka” Zgrupowania „Radosław”, który poległ 3 sierpnia 1944 r. w okolicach ulicy Gęsiej. Pomimo jednak, ze napis „Pudel” został umieszczony na prawym błotniku Pantery to jednak powstańcy na co dzień nazwali ją po swojemu – „Magda”.

Fot. Wargaming

„Pudel” walczył do 11 sierpnia 1944 r. a więc do chwili, gdy padła Wola. Wziął on udział w wielu akcjach bojowych – na końcu służąc jako stałe stanowisko ognia artyleryjskiego. Czołg wydatnie pomógł w odbiciu przez batalion „Zośka” 5 sierpnia 1944 r. obozu koncentracyjnego „Gęsiówka”, ostrzeliwujące Niemców, forsując barykadę i metalową bramę oraz wjeżdżając na obozowy dziedziniec. Akcja ta pozwoliła uwolnić 348 Żydów pochodzących z różnych krajów Europy.

8 Sierpień 1944 r. doszło do pojedynku czołgów, w którym „Pudel” został trzykrotnie trafiony. Pomimo tego udało mu się zniszczyć niemiecki czołg i to za pierwszym strzałem. Kolejny lekki czołg oraz pojazd pancerny został zniszczony przez polską Panterę 10 sierpnia 1944 r. Po rozkazie wycofania się na Stare Miasto 11 sierpnia 1944 r. załoga „Pudla” podpaliła swój pojazd i jako jeden z ostatnich pododdziałów powstańczych wycofała się z warszawskiej Woli.

Według informacji przekazanej przez firmę Wargaming w grze „World of Tanks” „Pantera „Pudel” jest czołgiem średnim VI poziomu i wyróżnia się dobrą celnością działa i prędkością poruszania się”. Została ona odtworzona z dużą dbałością o detale historycznego malowania i wyposażenia. Czołg jest dla graczy dostępny od 2 sierpnia br. w różnych pakietach.

Fot. Cobi

Wargaming z firmą Cobi przygotowały także prezent dla dzieci jakim jest fizyczny model czołgu Pantera „Pudel”. Składa się on z 450 klocków i ma wymiary 11 cm wysokości, 12,5 cm szerokości i 28,5 cm długości. W pudełku znajdują się również kody zaproszeniowe i bonusowe do gry.

Wprowadzenie polskiej Pantery do gry „World of Tanks” jest o tyle ważne, że na komputerach osobistych zarejestrowanych jest obecnie ponad 11 milionów graczy na całym świecie, wśród których Polacy są jedna z najliczniejszych i najbardziej aktywnych „społeczności wirtualnych czołgistów”. Obecnie w tej grze znajduje się ponad 500 wiernie odwzorowanych czołgów z dziesięciu krajów.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.