Reklama

Siły zbrojne

Porozumienie o statusie wojsk USA na Litwie podpisane

Fot. Staff Sgt. Marcus Fichtl, U.S. Army/Flickr, CC BY 2.0
Fot. Staff Sgt. Marcus Fichtl, U.S. Army/Flickr, CC BY 2.0

Litwa i USA zawarły porozumienie SOFA o statusie stacjonujących na Litwie amerykańskich żołnierzy. Analogiczne porozumienie, Stany Zjednoczone Ameryki mają podpisać też z Estonią, a z Łotwą zawarły w ubiegłym tygodniu.

W ocenie litewskiego ministra obrony Raimundasa Karoblisa, podpisanie porozumienia SOFA (Status of Forces Agreement - porozumienie o statusie sił zbrojnych USA) "jest historycznym dniem we współpracy z USA i w dziedzinie obrony".

Jestem przekonany, że obecność sił wojskowych Stanów Zjednoczonych Ameryki jest najważniejszym czynnikiem zapewniającym mieszkańcom Litwy poczucie bezpieczeństwa.

Minister obrony Litwy Raimund Karoblis

Porozumienie zawarte z inicjatywy USA przewiduje, że za wykroczenia na Litwie amerykańscy żołnierze odpowiedzą przed amerykańskim sądem. Zastrzega się jednak, że w szczególnych wypadkach Litwa może przejąć jurysdykcję nad sprawą.

Dokument przewiduje również, że USA mogą korzystać z obiektów wojskowych na Litwie, ale pozostaną one własnością państwa litewskiego. 

Podpisany dokument wejdzie w życie po ratyfikowaniu go w parlamencie. Negocjatorzy państw bałtyckich i Stanów Zjednoczonych dążyli do zawarcia porozumienia SOFA przed inauguracją nowego prezydenta USA Donalda Trumpa w obawie, że nowa administracja mogłaby odwlec tę kwestię na dalszy plan.

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama