Reklama

Siły zbrojne

Porozumienie między WOT a Policją. "Efektywne współdziałanie"

Fot. Rafał Surdacki/Defence24.pl
Fot. Rafał Surdacki/Defence24.pl

Przygotowywane porozumienie obrony terytorialnej z Policją ma służyć wypełnianiu zadań przez obie formacje wyłącznie w ustawowych ramach – zapewnił rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Marek Pietrzak. Dodał, że podobne porozumienia wojsko zawierało w przeszłości. 

Dowództwo WOT zakłada, że przygotowywane porozumienie, po uzgodnieniach, zostanie zawarte pod koniec bieżącego roku. Pietrzak poinformował, że "treść procedowanego porozumienia jest zbieżna z takimi samymi dokumentami, jakie określają współpracę pozostałych rodzajów sił zbrojnych z policją oraz innymi służbami podległymi MSWiA, takimi jak Państwowa Straż Pożarna, czy też Straż Graniczna".

Nawiązując do wpisu byłego szefa MON Tomasza Siemoniaka o projekcie rozporządzenia w sprawie porozumienia między policją a WOT, Pietrzak poinformował, że Dowództwo WOT wspólnie z Komendą Główną Policji przygotowuje porozumienie o współpracy przy realizacji zadań ustawowych spoczywających na formacjach. Celem porozumienia jest stworzenie warunków do efektywnego współdziałania instytucji wyłącznie w ramach określonych ich ustawowymi zadaniami.

Według Pietrzaka przygotowywane porozumienie umożliwi sygnatariuszom m.in. sformalizowanie wymiany informacji o miejscach planowanych szkoleń. "Dzięki temu komendy policji będą z odpowiednim wyprzedzeniem wiedziały o realizowanych szkoleniach żołnierzy WOT, których specyfika wiąże się z prowadzeniem szkoleń poza poligonami i placami ćwiczeń. Wymiana informacji planowana jest również w obszarze reagowania kryzysowego" – dodał.

Wdrożenie porozumienia umożliwi również szkolenie policjantów na obiektach wojskowych oraz szkolenie żołnierzy na obiektach policyjnych na zasadach obecnie realizowanych w innych rodzajach sił zbrojnych. Jest to szczególnie ważne w tych rejonach, gdzie obecnie brakuje infrastruktury szkoleniowej, a zostanie ona utworzona dla powstających jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej. Dzięki takiemu współdziałaniu możliwe będzie także uniknięcie dublowania się tego typu infrastruktury.

ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej

Porozumienie ma też ułatwić współpracę formacji w sytuacjach kryzysowych np. przy poszukiwaniu osób zaginionych z wykorzystaniem dronów, którymi mają dysponować Wojska Obrony Terytorialnej, czy też reagowaniu na zdarzenia losowe, w tym pogodowe, o średniej i dużej skali.

W ramach wsparcia logistycznego na podstawie porozumienia możliwa będzie czasowa dyslokacja personelu obu stron w obiektach będących w ich dyspozycji. Wojskom Obrony Terytorialnej w niektórych przypadkach umożliwi to przechowywanie części uzbrojenia i wyposażenia w magazynach komend powiatowych policji, do czasu utworzenia niezbędnej własnej infrastruktury

ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej

Przypomniał, że porozumienia o współpracy wojsko zawierało już wcześniej, np. w 2014 roku porozumienia z Komendą Główną Policji podpisały Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowództwo Operacyjne RSZ.

Czytaj też: MSPO 2017: Bydgoskie centrum prezentuje bezzałogowce

PAP - mini

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. Orka

    Niektóre wypowiedzi wskazują, że to porozumienie uczyni z WOT formację podobną do ORMO. To błędny wniosek. Celem powołania WOT było odtworzenie KBW i jest to konsekwentnie realizowane. Promotorzy WOT dobrze wiedzą, że regularne wojsko słabo sprawdza się w strzelaniu do cywili, a formacja, o której z takim entuzjazmem wypowiadają się zwolennicy swobodnego dostępu do broni i dobrze odżywieni bywalcy stadionowych trybun i uczestnicy ustawek, raczej nie miałaby oporów. Omawiane porozumienie tylko te zamiary potwierdza.

    1. Vito de Silva

      Porównywać wolnościowych miłośników broni z kibolami??? Brak słów.

    2. Tete

      Czyli standardowa teza że jak dać Polakowi broń to wystrzela wszystkich dookoła zaczynając od sąsiadów... Noże kuchenne ma każdy i jakoś nie ma rzezi na ulicach.

  2. db

    Skoro istnieje porozumienie w sprawie współpracy Sił Zbrojnych RP z Policją (nie poszczególnych rodzajów wojsk, jak sugeruje tekst, ale całych Sił Zbrojnych) to po co osobne porozumienie dla WOT? Czyżby status tej formacji był inny od pozostałych?

    1. Feluś

      WOT nie podlega dowództwu armii, więc dla WOT to porozumienie jest niezobowiązujące.

  3. antykacap

    Na zielone ludziki to bardzo dobre rozwiązanie !

    1. Max Mad

      Uzasadnij niby dlaczego.

    2. Abc

      Ty też możesz zostać "zielonym ludzikiem" nawet o tym nie wiedząc. Wszystkie rewolucje mają paskudny zwyczaj pożerania swoich "dzieci".

  4. Max Mad

    Bardzo niejasna sprawa, mocno pokręcona i nie sprecyzowana. Wojska jako całość sił zbrojnych ma umowę z Policją o współpracy w sytuacjach kryzysowych. Skoro uparcie twierdzi się że OT to część wojska to podlega tym samym regulacjom. Więc po co im inna umowa, co w niej jest takiego że konieczne było spisanie oddzielnej i dlaczego jest tak mało precyzyjna w formie "wszystko co chcemy". Śliska sprawa.

Reklama