Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałkowy przegląd prasy: Zaciska się pętla wokół Doniecka; Strefa Gazy - rozmów nie będzie; Po co nam Sikorski w UE?; Obama - wszechmocny w swej impotencji; Służby chcą danych podatników; Wojna wielowymiarowa

Fot. Mil.gov.ua
Fot. Mil.gov.ua

Przegląd prasy pod katem obronności. 

Polska – Głos Wielkopolski, Zbigniew Mach, Zaciska się pętla wokół Doniecka: W piątek w nocy ukraińska armia w ostatniej chwili zatrzymała "humanitarny" konwój w towarzystwie rosyjskiego wojska, który przekroczył granice kraju.(…) Już następnego dnia rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Piesków zaprzeczył, jakoby Rosja próbowała dokonać inwazji. (…) W ubiegłym miesiącu siły rządowe okrążyły kolejny bastion rebeliantów - Ługańsk. (…)Kijów twierdzi, że podobny pierścień zacisnął wokół Doniecka i w ten sposób odciął trasy przerzutu dostaw z Rosji.

Nasz Dziennik, Łukasz Sianożęcki, Rozmów nie będzie: Izrael nie zamierza wracać do rozmów pokojowych ani zaprzestać nalotów na Strefę Gazy, dopóki trwa ostrzał jego terytorium przez palestyński Hamas. (…)Premier Beniamin Netanjahu oświadczył wczoraj, że (…) - Izrael nie będzie negocjował pod ostrzałem (…) Operacja będzie trwać, dopóki jej cel - przywrócenie spokoju na dłuższy czas - nie zostanie osiągnięty - zaznaczył. W miniony weekend izraelskie myśliwce wykonały co najmniej 20 nalotów. (…) Strona palestyńska nie pozostaje jednak dłużna. Alarmy przeciwlotnicze rozbrzmiały w miastach na południu Izraela.

Gazeta Wyborcza, Mirosław Czech, O włos od inwazji:  Wiele wskazuje na to, że w piątek Władimir Putin rozkazał wojsku wkroczyć na Ukrainę. Ale Zachód zdołał go od tego odwieść.(…)  W niedzielę wywiad ukraiński ujawnił, że Igor Girkin, znany jako "Striełkow", funkcjonariusz rosyjskiego GRU i do niedawna "głównodowodzący armii Noworosji", zażądał od Moskwy wysłania do Donbasu regularnych oddziałów, bo w przeciwnym razie on i jego kompani powrócą do macierzy. (…) wielu przypuszczało, że zatwierdzono plan otwartej inwazji w Donbasie. Przywódcy Zachodu i Ukrainy zrobili wszystko, by Putina od tego odwieść.

Rzeczpospolita, Grzegorz Kwaśniak, Wojna wielowymiarowa: Myślenie strategiczne w polskich instytucjach zajmujących się obronnością zostało sparaliżowane przez konformizm i przekonanie, że sojusznicy nas obronią (…)Opisując lub komentując ostatnie wydarzenia na Ukrainie, w Syrii lub Palestynie, wielu dziennikarzy(…) zadaje sobie pytanie, czy to już jest wojna czy jeszcze nie. (…) Ich wysiłki są godne uwagi i poparcia, ponieważ w swoich działaniach zastępują oni często powołane do tego celu instytucje państwowe, które nie znajdują w sobie tyle intelektualnej świeżości i kreatywności. (…) Jeden z niezależnych polskich ekspertów dr Rafał Brzeski wyróżnia dwa typy wojen: wojny energetyczne oraz wojny informacyjne(…)Wydaje się jednak, że współcześnie mamy do czynienia z trzecim, dotychczas niespotykanym, rodzajem wojny: wojną wielowymiarową. (…)Typowym przykładem tego typy wojny jest właśnie wojna rosyjsko-ukraińska.

W Sieci, Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, Konflikt nierozwiązywalny: W historycznej Palestynie "martwi mają prawa wyborcze" - pisał żydowski poeta i polityk. (…) Trwa wojna na bombardowania strategiczne i o przestrzeń informacyjną. (…) Dziś strony konfliktu o historyczną Palestynę(…) znalazły się w pacie - nie mogą zrobić żadnego istotnego ruchu zgodnego z regułami wojny i dyplomacji. (…) Wojna wybucha cyklicznie co kilka lat - jak teraz w Strefie Gazy - przerywana nietrwałym pokojem. Jest próbą sił, inicjacją bojową młodych Arabów, niearabskich muzułmanów i Izraelczyków (…)Cykl prowadzi nie ku wyjściu, lecz donikąd.

Rzeczpospolita, Michał Szułdrzyński, Po co nam Sikorski: Walka o unijne stanowisko dla szefa MSZ jest częścią ważniejszej gry: o kształt przyszłej polityki Unii Europejskiej - oraz NATO - wobec Moskwy. (…) Kandydatem Polski na wysokiego przedstawiciela ds. zagranicznych i bezpieczeństwa jest minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (…)z informacji "Rz" wynika, że przed poprzednim szczytem UE niemiecka kanclerz zapewniała Donalda Tuska, że Berlin nie będzie torpedował kandydatury Sikorskiego. Teraz wydarzenia międzynarodowe jeszcze bardziej mu sprzyjają.

W Sieci, Grzegorz Górny, Jak zabijają Rosjanie: Rosyjskie media pełne są doniesień o bestialskich zbrodniach dokonywanych przez "ukraińskich faszystów" na rozkaz "kijowskiej junty". (…) Rosjan uważa relacje z Ukrainy nadawane przez państwowe stacje telewizyjne za obiektywne i prawdziwe, a nie ufa im zaledwie 18 proc. mieszkańców. (…)Do punktów werbunkowych na terenie Rosji zgłasza się (…)wielu ochotników gotowych walczyć z Ukraińcami(…) Dziś na Ukrainie nikt nie ma wątpliwości -wydarzenia w Donbasie to nie wojna domowa (…) lecz konflikt zbrojny z obcym mocarstwem. Nie byłby on możliwy nie tylko bez rosyjskiej broni, ale i bez płynącego nieprzerwanie z Rosji strumienia ochotników oraz najemników.

Do Rzeczy, marek Magierowski, Wszechmocny w swojej impotencji: Strategia Baracka Obamy polegająca na negocjowaniu ze wszystkimi przynosi fatalne skutki. Irak się rozpada, Libia płonie, Strefa Gazy wrze, Putin rozbiera Ukrainę. (…)Obama oraz jego sekretarz stanu John Kerry wierzą, że najpotężniejszą bronią Ameryki nie jest już ani arsenał nuklearny, ani flota lotniskowców, lecz zdolność do żmudnego negocjowania różnych międzynarodowych umów(…) Że nawet terroryści z Hamasu zaczną w końcu kooperować, jeśli tylko negocjacje potrwają wystarczająco długo.

W Sieci, Piotr Skwieciński, Odwilż – Najgorszy wariant: Czy Władimir Putin będzie sprawował władzę w niezagrożony sposób jeszcze przez wiele lat, czy też w przewidywalnej przyszłości zostanie obalony? (…) Każdy z tych wariantów niesie z sobą określone konsekwencje dla Polski. (…) Kontynuacja rządów Putina to chyba najbardziej możliwy rozwój wypadków. W naturalny sposób stwarza on dla Polski bardzo poważne problemy na granicy zagrożenia. (…) Już o tym pisałem - Putin rozbudził w społeczeństwie rosyjskim demony. Jeśli pozwoli sobie na to, by stracić image zwycięskiego cara, te demony mogą pożreć jego samego.

Puls Biznesu, Jarosław Królak, Służby chcą podatników na tacy: Resort spraw wewnętrznych domaga się przyznania policji, ABW i Straży Granicznej dostępu do dokumentów podatkowych. (…) Chodzi o dane zawarte w deklaracjach podatkowych oraz wszelkich innych dokumentach składanych fiskusowi. (…)Wiceminister Grzegorz Karpiński wyjaśnia, że dostęp do informacji podatkowych pozwoliłby służbom skuteczniej prowadzić czynności (…) wykrywania i zajmowania majątku pochodzącego z przestępstw. (…)W ocenie Ireny Ożóg, byłej wiceminister finansów, takie rozszerzenie uprawnień służb łamałoby konstytucyjne zasady wolności osobistej.

Wprost, Piotr Nisztor, PSL nie przejmie wojskowej agencji: Minister obrony narodowej w związku z publikacją "Wprost" unieważnił konkurs na prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. (…) W ubiegłym tygodniu ujawniliśmy, że konkurs na szefa kluczowej wojskowej agencji wygrał Tomasz Szymanik, syn wpływowej działaczki PSL z Mazowsza. Jego zwycięstwo wydaje się nieprzypadkowe. (…)MON na artykuł "Wprost" zareagowało błyskawicznie. Już w poniedziałek na stronie internetowej resortu pojawiła się informacja, że minister Tomasz Siemoniak unieważnił konkurs na prezesa WAM.

Reklama

Komentarze (1)

  1. pół żartem ,pół serio ale z prawej flanki

    tylko moje ulubione GieWu ; do Moskwy koniecznie musi się udać z misją pokojową ich największy posmoleński przyjaciel z Gazety ; już raz tam był wraz z Rozenkiem i Millerem...u t w a r d z ać Rosjan w przekonaniu że nie masz od MAKu większych ekspertów od wypadków i katastrof lotniczych - tylko głupi Polacy tego nie rozumieją...

Reklama