Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałkowy przegląd prasy: Wojsko Polskie sprzedaje czołgi i okręty rakietowe; Sikorski: Czasy, gdy nie myśleliśmy o wojnie, minęły; Putinizm - Cywilizacja wojny; Nadchodzi era cyberkonfliktów

Fot. archiwum wojsk lądowych
Fot. archiwum wojsk lądowych

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Rzeczpospolita, Zbigniew Lenotwicz, Rakietowe okręty na wyprzedaży:
Rynek broni Armia szykuje wyprzedaż starszych czołgów, korwet i tysięcy automatów z zimnowojennych zapasów. Agencja Mienia Wojskowego spodziewa się rekordowych przychodów, bo broń z demobilu sprzedaje się znakomicie.(…) - Po podsumowaniu roku 2013 okazało się, że padł rekord - utargowano 57,5 mln zł tylko za sprzedane wojskowe uzbrojenie z demobilu - mówi szef agencji Ilona Kowalska.(…) Siły Zbrojne zgłosiły, że w najbliższych miesiącach wycofają ze służby i przekażą do magazynów agencji 15 poszukiwanych na rynku czołgów T 72, 5 Bojowych Wozów Piechoty i co najmniej 60 tys. sztuk broni strzeleckiej, głównie automatów PPS (…)Lżejszy następca słynnej pepeszy zapewne bez problemu znajdzie odbiorców wśród kolekcjonerów historycznej broni, przede wszystkim, w Ameryce. (...) Dobrze powinny się także sprzedać niedawno wycofane z linii dwie małe korwety rakietowe typu Tarantul. - Moim zdaniem czterdziestoletnie okręty nie trafią raczej na żyletki - zaciera ręce Andrzej Pilucik.

W Sieci, Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, Putinizm – Cywilizacja wojny: Długa noc zapada nad wschodnią połową Europy. Również nad częściami Azji i być może Afryki i Ameryki. Noc dłuższa od polarnej - noc cywilizacyjna. (…) Na wschodniej Ukrainie początkowa wojna nieregularna, prowadzona przez rosyjskie służby specjalne i siły specjalne, przekształciła się w ograniczoną wojnę regularną. Świat zastanawia się, czy Rosja będzie rozszerzać wojnę dla prób zaboru kolejnych części Ukrainy (…) oraz innych krajów europejskich i pozaeuropejskich. (…)Ludzie cywilizacji zachodniej - i nie tylko zachodniej - zwykle rozumieją wojnę politycznie. Tak jak Carl von Clausewitz z Prus -najbardziej wpływowy zachodni teoretyk wojny. (…) Ale poza Clausewitzem, Tukidydesem i Sun Zi istnieje wiele innych teorii wojny(…) Odkrycia antropologii kulturowej - w tym Bronisława Malinowskiego - pozwalają wyjaśnić m.in., dlaczego w Afganistanie wojna to sposób życia. Nie tylko w Afganistanie - także coraz bardziej w dzisiejszej Rosji.

Polska, Michał Kopiński, Sikorski: Czasy, gdy nie myśleliśmy o wojnie, minęły:
Nie wykluczam, że Rosja w pewnym momencie policzy, ile kosztuje okupacja Krymu i jakie skutki dla jej gospodarki wywoła konfrontacja z Zachodem - mówi Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, wiceprzewodniczący PO.. (…) Sukces Pana i ministrów Niemiec oraz Francji był spektakularny, ale też bardzo krótkotrwały. Chwilę po nim Rosja zagrała bardzo zdecydowanie. Czy Unię Europejską - w tym Polskę - stać na ostrzejsze działania niż mocne słowa i sankcje? Sankcje nie mają doprowadzić do zapędzenia Rosji w kozi róg, tylko dać naszym obserwatorom - w tym przypadku przewodniczącemu OBWE, prezydentowi Szwajcarii - argumenty do doprowadzenia Rosji do rozsądniejszego zachowania.Jakie widzi Pan scenariusze rozwoju sytuacji na Ukrainie? Chciałbym, żeby Rosja nawiązała normalny dialog z władzami ukraińskimi. Wtedy możliwe będą rozwiązania, które uszanują prawa Ukraińców rosyjskojęzycznych i normalną współpracę międzypaństwową. A realne scenariusze? Nie wykluczałbym tego, że Rosja w pewnym momencie policzy, ile kosztuje okupacja Krymu i jakie skutki dla jej gospodarki wywoła konfrontacja z Zachodem. Wtedy dobre scenariusze staną się możliwe.

W Sieci, Artur Jagnieża, Szykujmy się na cyberwojnę: Rozwój nowych technologii wpływa na wszystkie dziedziny życia człowieka(…) Cyberprzestrzeń staje się realnym polem walki czasu pokoju oraz czasu wojny. (…) im państwo jest bardziej zinformatyzowane, tym bardziej narażone na działania agresywne w sieci(…) Wykradanie tajemnic w opinii amerykańskiego szefa kongresowej komisji ds. wywiadu Mike'a Rogersa stało się realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa. (…) Na naszych oczach stajemy się także świadkami robotyzacji pola walki. (...) Wśród wojskowych ekspertów panuje opinia, iż roboty to przyszłość wojny. (…) Należy podkreślić, iż w dziedzinie robotyki i jej wykorzystania w obszarze bezpieczeństwa państwa Polska posiada istotne osiągnięcia. Naszym liderem w tej branży jest Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP), który oferuje roboty o szerokiej palecie funkcji i możliwości. (…)Wykorzystanie bezzałogowców przez siły zbrojne jest już standardem nowoczesnego pola walki. (…) W kontekście dyskusji dotyczącej zwiększenia obrony terytorium Polski konieczne wydaje się rozważenie możliwości wykorzystania dronów do działań zarówno obserwacyjnych, jak i uderzeniowych przez przyszłe lokalne jednostki obrony terytorialnej odpowiedzialne za swój obszar. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Oj

    << 2013 okazało się, że padł rekord - utargowano 57,5 mln zł tylko za sprzedane wojskowe uzbrojenie z demobilu - mówi szef agencji Ilona Kowalska.>> Takimi rekordami nie może poszczycić się nawet Mozambik czy Aruba- żenada. <<Dobrze powinny się także sprzedać niedawno wycofane z linii dwie małe korwety rakietowe typu Tarantul. - Moim zdaniem czterdziestoletnie okręty nie trafią raczej na żyletki - zaciera ręce Andrzej Pilucik.>> A temu gościowi gratuluję !!! "znafca" tematu. Ci ludzie powinni już dziś trafić na "zielona trawkę" z zakazem pracy w instytucjach państwowych.....

Reklama