Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałkowy przegląd prasy: Separatyści odrzucili rozejm Poroszenki; Rosyjska armia potrzebuje ukraińskiego przemysłu; Irak: wojna, rozpad lub konfederacja; "Wprost" publikuje kolejne taśmy; Czy afera podsłuchowa szkodzi wizerunkowi Polski?

Fot. Ministerstwo obrony Ukrainy
Fot. Ministerstwo obrony Ukrainy

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Gazeta Wyborcza, Wacław Radziwinowicz, Ukraińscy separatyści odrzucają rozejm i wzywają Rosję na pomoc: Na wschodzie kraju, mimo ogłoszenia przez Kijów jednostronnego zawieszenia broni, trwają walki. Pro-rosyjscy separatyści odrzucają program pokojowy Petra Poroszenki, choć plan prezydenta Ukrainy poparł Władimir Putin.(…) Poroszenko obiecuje tym swoim przeciwnikom, którzy nie popełnili ciężkich przestępstw, amnestię oraz reformy. (…) Przywódcy samozwańczych tzw. ludowych republik donieckiej i ługańskiej natychmiast odrzucili ofertę Poroszenki.

Rzeczpospolita, Jędrzej Bielecki, Konflikt rozpisany na lata: Plan pokojowy Poroszenki zdławiony w zarodku. Interesów Kijowa i Moskwy nie da się pogodzić. Separatyści zaatakowali już kilka godzin po wejściu w życie jednostronnego zawieszenia broni w nocy z piątku na sobotę. (…) Buntownicy ze szczególną zaciekłością szturmowali także posterunki ukraińskiej straży na rosyjskiej granicy. (…) Zdaniem rządu w Kijowie tylko w ostatnich dwóch dniach przerzucono tędy ciężki sprzęt, w tym dziesięć czołgów. 

Gazeta Wyborcza, Mirosław Czech, Bez Ukrainy jak bez ręki: Po decyzji prezydenta Petra Poroszenki o wstrzymaniu współpracy wojskowej z Rosję komentatorzy ujawniają kolejne dane wskazujące na doniosłe konsekwencje tego kroku. (…)  Wiele wskazuje (…) na to, że bez kooperacji z ukraińskim przemysłem zbrojeniowym plan przezbrojenia armii rosyjskiej do 2020r., na który miano wydatkować astronomiczną sumę 770 mld dolarów, jest poważnie zagrożony. (…) Potwierdził to artykuł Władimira Woronowa, rosyjskiego analityka ds. militarnych, który pod koniec lutego ukazał się w moskiewskim miesięczniku „Sowierszenno Siekrietno". (…) Położenie geograficzne ukraińskich firm zbrojeniowych, które interesują Rosję, w zadziwiający sposób zbiega się z miejscami, gdzie doszło do rozruchów separatystycznych.

Polska, Ben Hoyle, Agenci Kremla chcą powstrzymać pozyskiwanie gazu łupkowego: Współpraca Rosji z zachodnimi organizacjami proekologicznymi ma powstrzymać wydobycie gazu łupkowego, by zachować jej monopol na dostawę energii do Europy Zachodniej. (…) Anders Fogh Rasmussen powiedział, że Moskwa prowadzi chytrą kampanię dezinformacyjną, która ma na celu sabotowanie poszukiwań alternatywnych źródeł energii, takich jak gaz łupkowy. (…) Rasmussen nie sprecyzował, jaką formę przybiera domniemana współpraca z obrońcami środowiska ani czy zainteresowane organizacje mają świadomość, że są wykorzystywane przez Kreml.

Dziennik Gazeta Prawna, Maciej Miłosz, Irak: wojna, rozpad albo konfederacja: Rebelianci kontrolują już północną prowincję Iraku Al-Anbar i ruszyli w stronę Bagdadu. Cel: budowa państwa islamskiego na terenach Syrii i Iraku. (…) Irak jest szóstym pod względem wielkości eksporterem ropy na świecie. Dziennie sprzedaje 2,2 mln baryłek (…) Scenariuszy wydarzeń w Iraku jest kilka, a sytuacja jest bardzo dynamiczna.

Wprost, Maciej Majewski, Nowe Taśmy "Wprost": Źródłem informacji o nagraniach, które składają się na aferę taśmową, jest biznesmen. (…)Zgodnie z publicznym apelem premiera "Wprost" publikuje zapisy wszystkich posiadanych rozmów. (…) Pełny zapis rozmów postanowiliśmy przekazać prokuraturze. Zapewniając stuprocentową ochronę źródła, opisujemy okoliczności, w jakich weszliśmy w posiadanie taśm. (…) Zarejestrowane są spotkania szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego z byłym wicepremierem Jackiem Vincentem Rostowskim. Druga „taśma" to rozmowa ministra Pawła Grasia z Jackiem Krawcem, szefem koncernu paliwowego PKN Orlen. Trzecie nagranie to spotkanie ministra Włodzimierza Karpińskiego ze wspomnianym Jackiem Krawcem. Uczestnikiem tego spotkania jest także Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu. Czwarty i ostatni plik to rozmowa wiceministra środowiska Stanisława Gawłowskiego z Piotrem Wawrzynowiczem, biznesmenem i niegdyś złotym dzieckiem Platformy Obywatelskiej.

Gazeta Wyborcza, Wojciech Czuchnowski, Spisek kelnerów trzęsie Polską: Troje kelnerów stworzyło "studio nagrań" w lokalach, gdzie spotykali się urzędnicy i biznesmeni (…) Potem sprzedawali podsłuchy zainteresowanym biznesmenom. Ale ktoś przejął od nich zapisy nagrań.(…) Siatkę nagrywającą mieli tworzyć m.in. menedżer VIP roomu z Sowy oraz jego brat pracujący w restauracji pałacyku Sobańskich (Klub Polskiej Rady Biznesu) (…) W pałacyku zatrudniano także byłych BOR-owców czy byłych ludzi służb, którzy pomagali organizacyjnie.

Super Express, Służby łączą siły!: Jak informuje RMF, specjalny zespół powołany przez szefa ABW i komendanta głównego policji ma wykryć sprawców nielegalnych podsłuchów. Grupa najlepszych specjalistów Agencji i CBŚ pracuje nieprzerwanie od kilku dni. (…) Nagrania, do których dotarł „Wprost", przekazane zostały w sobotę do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.(…) przyniósł je pełnomocnik tygodnika mec. Jacek Kondracki.

W Sieci, Marek Pyza, Restauracja rodem ze Szpiegowa: Sfrustrowany major Biura Ochrony Rządu podejrzewany o powiązania z Rosjanami plus restauracja znajdująca się pod ich operacyjną kontrolą. Do tego dziennikarz specjalizujący się w przeciekach z rozmaitych służb i tygodnik dramatycznie walczący o przetrwanie(…) To właśnie ta mieszanka doprowadziła do wybuchu i ujawnienia nagrań (…) Mjr Dariusz P. to czterdziestokilkuletni oficer Biura Ochrony Rządu. W BOR od piętnastu lat. (…) Według naszych informacji to on miał stać za nagrywaniem najważniejszych polityków w państwie.

W Sieci, Piotr Skwierciński, Przesunęli nas na wschód: Kto zyskuje na aferze taśmowej? Zacznijmy od tego, kto na niej traci !(…) Tracimy - przepraszam za górnolotność - my wszyscy, Polska. (…) Bo nikt nam oczywiście tego nie powie w oczy, ale przez tę aferę poczyniliśmy (…) poważny krok w stronę postrzegania nas nie jako w miarę normalny kraj Zachodu, tylko coś pośredniego między jakimś państwem o standardach WNP a czymś, czego nawet nie jestem w stanie określić. (…)To też dostrzegli i nasi sojusznicy, i przeciwnicy. (…) Krótko mówiąc, od paru dni żyjemy w państwie gorzej niż dotąd postrzeganym przez wszystkich tych, którzy zawodowo się Polską interesują. Gorzej i niestety - słusznie gorzej.

Super Express, Bartłomiej Nakonieczny, Obraził Murzynów i Polaków: (…) - Sikorski w prywatnej, a więc raczej szczerej rozmowie uznał sojusz Polski I USA za „nic niewarty, wręcz szkodliwy". Ocenia go Jako „bullshit". Naprawdę ten sojusz jest realnie niewiele wart?
Włodzimierz Cimoszewicz: - Całkowicie się z nim nie zgadzam, mimo że taki pogląd stał się dość popularny w społeczeństwie. Amerykanie oczywiście popełnili wobec Polski wiele błędów, ale to nie zmienia prostej prawdy, że są najbardziej wiarygodnym sojusznikiem. To mocarstwo światowe, które ze względu na swój własny interes musi dbać o zachowanie równowagi wpływów w newralgicznych miejscach na świecie. My jesteśmy takim miejscem. To także kwestia ich wiarygodności. Jeśli zawiedliby Polskę, to wszyscy przestaliby im ufać.
- Czy ta nagrana rozmowa utrudni Polsce prowadzenie polityki zagranicznej? Niezależnie od tego, kto będzie szefem MSZ.
Tak. Szybka nominacja wiarygodnego ministra może jednak pomóc. Moim zdaniem trzeba jeszcze raz poprosić Rotfelda. On to wyprostuje.

Reklama

Komentarze

    Reklama